وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه روند تزریق برنج خارجی شروع شده استٰ اظهار داشت: به اندازه کفایت ذخایر برنج خارجی وجود دارد.

برنج خارجی ارزان می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت برنج ایرانی و خارجی در روزهای اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده و بررسی‌ها حاکی از آن است که در شهرهای بزرگ قیمت هر کیلوگرم  برنج ایرانی به بیش از ۴۰ هزار تومان و قیمت هرکیلوگرم برنج خارجی درجه یک به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است.

در این بین عوامل متعددی در رابطه با افزایش قیمت این کالای اساسی مطرح می‌شود که عبارتند از: تورم عمومی، خشکسالی، کاهش سطح زیر کشت،ممنوعیت فصلی واردات و سوداگری دلالان.

برخی کارشناسان تاثیر افزایش قیمت بر برنج ایرانی را اصلی ترین دلیل این اتفاق می‌دانند. به این ترتیب که پس از افزایش قیمت برنج خارجی به بیش از ۳۰ هزار تومان تولید کنندگان داخلی دیگر نپذیرفتند با قیمت‌های قبلی برنج خود را عرضه کنند.

حالا وزیر جهاد کشاورزی خبرهای امیدوارکننده‌ای از تامین برنج خارجی داده است. سید جواد ساداتی نژاد درباره ذخیره کالاهای اساسی در کشور گفت: با دستور رئیس جمهور و همکاری بانک مرکزی تلاش کردیم که ذخایر راهبردی را به حد مناسب برسانیم تا مشکلی در زمینه تامین کالاهای اساسی نداشته باشیم.

ساداتی نژاد درباره موضوع برنج نیز گفت: از روز شنبه تزریق برنج خارجی به بازار شروع شده و قطعاً در حوزه برنج خارجی و قیمت آن شرایط را به صورت مناسب نگه خواهیم داشت؛ در برنج ایرانی به دلیل خشکسالی امسال کاهش تولید داشتیم که موجب شده قیمت ها نوسان داشته باشد، ولی به طور قطع در حوزه برنج خارجی به اندازه کفایت ذخایر وجود دارد و شرکت بازرگانی دولتی هم از روز شنبه توزیع را در بازار شروع کرده است و این کار را برای تنظیم بازار ادامه خواهیم داد.

وزیر جهاد کشاورزی درباره موضوع تامین نهاده‌های دامی و مرغ هم خاطرنشان کرد: در حال حاضر با کمک وزارت راه و شهرسازی، رسوب‌های گمرک را ترخیص می‌کنیم و روند نهاده‌ها و تاخیرهایی که در سامانه بازارگاه وجود داشته را با تامین نهاده کاهش می‌دهیم و تلاش می‌کنیم از مهر به بعد این روند تسریع شده ،تاخیر به حداقل ممکن برسد و مرغداران با خیال آسوده تولید را انجام دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =