این طور که پیداست قرار است لبنان با پول رسمی کشورش یعنی لیره لبنانی، هزینه صادرات سه نفت‌کش حامل سوخت از ایران را پرداخت کند.

لبنان در قبال سوخت وارداتی از ایران لیره  می دهد

به گزارش کارآفرین نیوز، لبنان چند ماهی است که درگیر بحران سوخت است؛  این بحران نه فقط در زمینه تامین بنزین برای خودروها بلکه در زمینه تامین گازوئیل و مازوت نیروگاه‌های تولید برق نیز وجود دارد. شرایط به گونه‌ای است که اغلب مناطق این کشور در ساعتی از شبانه‌روز برق ندارد و صف‌های طویلی برای دریافت سوخت در برابر پمپ‌ بنزین‌های این کشور ایجاد شده است.

با جدی‌تر شدن این بحران در لبنان و انفعال دولت در تامین سوخت موردنیاز مردم، پیشنهاد واردات بنزین از ایران توسط حزب‌الله لبنان مطرح شد و تاکنون سه نفتکش حامل سوخت از ایران به سمت این کشور حرکت کرده‌اند.

بر اساس ردیابی کشتی‌ها نخستین نفتکش ایرانی هنوز به کانال سوئز نرسیده و دومین تانکر هنوز از قلمرو ایران خارج نشده، اما بندر را ترک کرده و سومین تانکر هم در حال ترک ایران است و حدود ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد که به کانال سوئز برسد.

سوال مهمی که در این رابطه کمتر به آن پرداخته شده بود، نحوه تسویه حساب این کشور با ایران بود، گمانه‌زنی مختلفی در رابطه این موضوع مطرح شده است، حالا یک کارشناس لبنانی به خبرگزاری فارس گفته است تسویه پول سوخت‌ صادراتی کشورمان با لیره لبنانی انجام می‌شود.  

محمود علوی در این باره گفت: «سید حسن نصرالله اعلام کرده بود خرید سوخت از ایران با لیره لبنان انجام خواهد شد. یعنی با حذف دلار از مبادلات بین دو کشور تاثیر جنگ ارزی علیه ایران، لبنان و کشورهای محور مقاومت را از بین بردند. کشتی‌های نفتکش از دو مسیر می‌توانند به لبنان برسند. یکی از طریق کانال سوئز که طبق اطلاعات دریانوردان حدود ۱۲ روز حداقل به طول می‌انجامد و دیگری دور زدن قاره آفریقا و عبور از تنگه جبل الطارق که ظاهرا ۴۵ روز طول میکشد.

بنای اقتصاد لبنان بر تسهیلات خارجی و کمک‌های بین‌المللی بنا نهاده شده است و تراز تجاری این کشور منفی ۱۸ میلیارد در سال است بطوریکه ۹ برابر صادرات کالا به این کشور کالا وارد می‌شود. لبنان به منابع طبیعی دسترسی ندارد ، در کنار آن این کشور در هیچ صنعت تولیدی سرآمد نیست و صرفا در سال‌های قبل از کرونا بخشی از نیازهای خود را با صنعت گردشگری تامین می‌کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =