عضو اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: اگر تولیدات لوازم خانگی به حدی باشد که میزان عرضه این محصولات به بازار با میزان تقاضا همخوانی داشته باشد، نیازی به واردات نداریم.

عضو اتحادیه لوازم خانگی:‌ با تولید کافی نیاز به واردات نداریم

محمد حسین رحیمی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص بازگشت لوازم خانگی کره ای به بازار ایران تصریح کرد: در صورتی که تولیدات داخلی جوابگوی نیاز بازار لوازم خانگی نباشد، باید خلاء موجود را با واردات محصولات خارجی (از کره یا سایر کشورها) جبران کنیم.

وی افزود: باید توجه داشت که اگر نیاز بازار لوازم خانگی با تولیدات داخلی رفع نشود و از واردات قانونی جلوگیری شود، بازار قاچاق این لوازم رونق پیدا می کند و این به ضرر اقتصاد ایران و تولیدکنندگان است.

عضو اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران خاطرنشان کرد: واردات لوازم خانگی به اندازه ای که نیاز بازار را جبران کند، باعث آشنایی تولیدکنندگان با تکنولوژی های جدید هم می شود و تولیدکننده برای رقابت با محصولات خارجی وادار به بهره گیری از فناوری های نوین و بروز کردن محصولات تولیدی خود می شود که این به نفع صنعت لوازم خانگی ایران است.

عضو اتحادیه لوازم خانگی:‌ با تولید کافی نیاز به واردات نداریم

وی گفت: نکته ای که باید در زمینه میزان تولیدات لوازم خانگی در نظر گرفته شود این است که بخشی از محصولات بعد از تولید در انبار کارخانه ها نگهداری و با تاخیر به بازار عرضه می شوند که این مسئله موجب کمبود آن لوازم در بازار می شود. 

رحیمی ادامه داد: وقتی محصولات به موقع در بازار عرضه نمی شوند، حتی اگر رشد تولید چند درصدی داشته باشیم این رونق تولید تاثیری در بهبود وضعیت بازار لوازم خانگی نخواهد داشت زیرا مصرف کننده نمی تواند کالای مصرفی مورد نظر خود را به موقع و با سهولت خریداری کند.

عضو اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران یادآور شد: به طور قطع، برای جبران کمبودهای بازار لوازم خانگی نیاز به برنامه ریزی دقیق و اصولی داریم و بهتر است به‌جای منع واردات هوشمند از رونق بازار قاچاق در این بخش جلوگیری شود.

سامسونگ و ال‌جی در راه ایران

پیش‌تر، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس در صحن علنی در این باره گفته بود: شنیده شده دو شرکت سامسونگ و ال‌جی قصد دارند با شرایط عجیب و غریب به کشور بازگردند؛ روزی که ما به سامسونگ و ال‌جی نیاز داشتیم آن ها ایران را رها کردند و رفتند حالا هم پذیرفتنی نیست که به‌جای پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و با فضایی که آمریکایی‌ها باز کرده‌اند، محصولات کره‌ای وارد کشورمان شود.

عضو اتحادیه لوازم خانگی:‌ با تولید کافی نیاز به واردات نداریم

این نماینده مجلس  با اشاره به فعالیت کارخانه های تولید لوازم خانگی گفت: ۵۰۰ کارخانه تولید لوازم خانگی در کشور با قابلیت تولید ۱۹ میلیون لوازم خانگی وجود دارد پس چرا امروز که راه افتاده‌ایم برخی شرکت‌های خارجی قصد حضور مجدد در ایران را دارند. دولت با دقت ویژه‌ای اجازه ندهد به راحتی سامسونگ و ال‌جی به کشور بازگردند چون آن ها به ما خیانت کردند.

رشد ۴۰ درصدی تولید لوازم خانگی

بررسی ها نشان می دهد که تعداد لوازم خانگی تولید شده در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون دستگاه بوده که در این بخش، سهم یخچال و فریزر ۴۸۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه و سهم ماشین لباسشویی ۲۹۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه بوده و سهم تلویزیون، ۲۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه است که رشد ۴۰ درصدی تولید به نسبت سال ۱۳۹۹ را نشان می دهد.

عضو اتحادیه لوازم خانگی:‌ با تولید کافی نیاز به واردات نداریم

همچنین، در سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در ایران تولید شده که این میزان تولید در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =