پلتفرم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز که بر اساس مدل بیت کوین بنا شود نگرانی کاربران را از دسترسی افراد و سازمان ها به محتوای گفت و گوها برطرف می کند.

چگونه مدل بیت کوین  معضل شبکه های اجتماعی را حل می کند

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ پلتفرم های شبکه های اجتماعی به دلیل فقدان سیستم رمزگذاری مبدأ به مقصد (end-to end encryption) همیشه مورد انتقاد متخصصان و اهالی این حوزه قرار دارند، سیستم رمز گذاری سراسری (مبدأ به مقصد) امکان دسترسی هیچ فرد یا سازمانی به جز فرستنده و گیرنده به پیام را فراهم نمی کند.

امروزه شبکه های اجتماعی، جزء لاینفک زندگی روزمره مردم عادی و صاحبان کسب و کار است. به دلیل عدم وجود سیستم رمزگذاری سراسری، حق آزادی بیان در بسیاری از پلتفرم های متمرکز نقض می شود. بنابراین ضرورت رمزگذاری سراسری در تمامی پلتفرم ها احساس می شود.

 این معضل قدیمی در تمامی پلتفرم های شبکه های اجتماعی مانند واتساپ به چشم می خورد. یک بلاکچین متشکل از نودهای برابر (equal nodes)، مشابه ساختار رمز ارزهای غیرمتمرکز تنها راه چاره این معضل محسوب می شود.

مدل بیت کوین

یک شبکه اجتماعی که بر اساس مدل بیت کوین بنا شده است می تواند تمامی موانع را برطرف سازد و موجب اطمینان خاطر کاربران در مورد حفظ حریم خصوصی آنها شود. علاوه بر مزایای آشکار سیستم غیرمتمرکزسازی تجاری (که ارزش یکسان بین آفرینندگان و دارندگان نود به اشتراک می گذارد)، راه حل بر مبنای بلاکچین می تواند کاربردپذیری (شاخص سهولت کاربری یک ابزار) را تقویت کند.

چگونه مدل بیت کوین  معضل شبکه های اجتماعی را حل می کند

یکی از شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز که بر مبنای مدل بیت کوین به تازگی از برند Pocketnet بازسازی شده است، شبکه باستیون (Bastyon Network) است.

باستیون (Bastyon) به تازگی یک پیام رسان رمزگذاری شده غیرمتمرکز همتا به همتا (P2P) در دو نسخه اندروید و دسکتاپ منتشر کرد. یک پیام رسان خصوصی که نیازی به ثبت شماره تلفن همراه کاربر ندارد.

ایجاد کنندگان محتوا فقط با نام یا تخلصی که  ترجیح می دهند در فضای مجازی داشته باشند شناخته می شوند. در این پیام رسان، تمامی پیام ها، عکس ها و اطلاعات مبادله شده، رمزگذاری سراسری می شوند. علاوه بر تمام این مزایا، به منظور افزایش سطح حریم خصوصی کاربران، پیام های هر گفت وگو فقط ۷ روز از زمان تبادل باقی می ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =