«جهش تولید و تامین مسکن» عنوان طرحی است که ماههاست مجلس پیگیر آن بود این طرح فروردین ماه امسال به شورای نگهبان ارسال و با رفع ابهامات و اشکالات اکنون به قانون تبدیل شده و عملیاتی شدن آن از سوی دولت لازم الاجرا است .

مصوبه مجلس و گره گشایی بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس این طرح، قرار است سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طی چهار سال از سوی دولت در شهر و روستاها تولید شود.

رفع اصلی‌ترین دغدغه مردم 

هدف از اجرای این طرح رفع اصلی ترین دغدغه مردم (مسکن) است زیرا بازار مسکن طی سال های اخیر دچار نوسانات بسیاری شده و به واسطه بی میلی دولت قبل به مسئله تامین مسکن و بدعهدی ها در زمینه تولید واحدهای مسکونی، شاهد افزایش سرسام آور قیمت ها در این بخش بودیم که توان خرید را از مردم سلب کرد و روی نرخ های رهن و اجاره هم تاثیر منفی گذاشت و افزایش بیش از حد قیمت ها را به دنبال داشت.

در قالب این طرح قرار است شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شود تا از این بابت، هماهنگی لازم بین دستگاه های اجرایی و تامین کننده زمین و بانک عامل ایجاد شود. اجرای صحیح این طرح از سوی دولت می تواند در تحقق شعار ساخت سالانه یک میلیون مسکن رئیس جمهوری در ایام انتخابات هم مفید واقع شود و پایانی برای مشکل تامین مسکن در شهرها و روستاها باشد.

مصوبه مجلس و گره گشایی بازار مسکن

به تازگی هم، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری از تدوین طرح ویژه مسکن خبر داد و گفت: در این طرح ساخت چهار میلیون مسکن با آورده اولیه صفر، زمین رایگان و وام ارزان بدون یک ریال بودجه دولتی پیش بینی شده است.

به گفته رئیس جمهوری، طرح یاد شده طرح ارتقا یافته مسکن مهر است. به گونه ای که هم مشکلات آن را ندارد و هم کیفیت مسکن را افزایش می دهد و هم فشاری به بودجه دولت وارد نخواهد کرد.

عقب‌ماندگی سالانه ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکن 

بررسی های کارشناسان نشان می دهد که در زمینه ساخت مسکن، با مشکل عقب ماندگی سالانه ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم و اجرای دقیق این طرح می تواند در رفع این مشکل موثر واقع شود. همچنین به عقیده کارشناسان، ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال در صورت تامین زمین و منابع مالی، قابل اجرا است.

مصوبه مجلس و گره گشایی بازار مسکن

با اینکه این طرح در آستانه اجرایی شدن است، انتقاداتی هم به آن وارد شده و برخی معتقدند که ساخت یک میلیون مسکن نیاز به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دارد که پنج برابر بودجه عمرانی کشور است و تزریق چنین رقمی به این بخش موجب تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی می شود.

۶ هزار هکتار زمین آماده احداث مسکن

 عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ۱۶ شهریورماه درباره برنامه ساخت سالانه یک میلیون مسکن گفت: کمیسیون عمران و دولت عزم و اراده خود را برای تحقق وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به کار بسته است. به همین جهت مقرر شد هر دو هفته طی جلسه‌ای با حضور وزیر راه و شهرسازی میزان اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت تامین زمین برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای طراحی کرده تا ظرف مدت دو ماه زمین های لازم برای ساخت این تعداد واحد مسکونی در کل کشور شناسایی شود. در خصوص تسهیلات بانکی نیز، بانک مرکزی مبلغ خوبی را تخصیص داده است.

مصوبه مجلس و گره گشایی بازار مسکن

به گفته سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در رابطه با تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت این میزان واحد مسکونی با توجه به ارزیایی وزارت راه شهرسازی ۳۰ میلیون تن سیمان و ۱۰ میلیون تن فولاد لازم است و باید برای تامین آن برنامه ریزی شود.

وی افزود:‌برای ساخت سالانه یک میلیون واحدهای مسکونی توافقنامه‌هایی به منظور ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن، ۲۰۰ هزار واحد توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و همکاری با ارتش، قرارگاه خاتم الانبیاء و اوقاف تنظیم شده است. از سویی، شش هزار هکتار زمین که به طور عمده در اختیار دولت بوده تغییر کاربری شده و آماده برای احداث مسکن است.

بر این اساس، اگر سالانه یک میلیون مسکن تولید شود طی سال های آینده شاهد کاهش نوسانات این بازار و ایجاد تعادل بین میزان عرضه و تقاضا در این بخش خواهیم بود. از طرفی، امید داریم که ساخت این تعداد مسکن برخلاف ادعای برخی منتقدان طرح موجب کاهش نرخ تورم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =