افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار مسکن، خرید خانه را به آرزویی برای مردم تبدیل کرده و خانواده‌ها تلاش می کنند با امتحان مسیرهای مختلف به این خواسته دست یابند.

خرید دانگی مسکن؛ راهی برای خانه‌دار شدن

به گزارش کارآفرین نیوز، اوضاع نابسامان اقتصادی در سال های اخیر جامعه ما را با بحرانی جدی در مسائل معیشتی مواجه کرده اما آنچه که امروز در رأس خواسته های مردم برای فراهم ساختن زندگی معمولی قرار گرفته، تامین مسکن است و از این موضوع می توان به عنوان اصلی ترین و مهم ترین دغدغه هر خانواده یاد کرد.

بر اساس اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آن ها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند».

بر طبق همین اصل، داشتن سرپناهی امن یکی از حقوق اساسی هر فرد است و دولت باید زمینه را برای تحقق این حق فراهم کند اما با اینکه طی سال های گذشته طرح های متعددی برای خانه دار شدن مردم اجرایی شده، هنوز خانواده های بسیاری رویای صاحب خانه شدن را در سر می پرورانند و مسیرهای متفاوتی را برای تحقق این حق قانونی خود طی می کنند که یکی از این مسیرها، خرید دانگی مسکن است.

خرید دانگی مسکن؛ راهی برای خانه‌دار شدن

با در نظر گرفتن اینکه قیمت مسکن بر اساس آمارها از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ رشد ۴۶۵ درصدی را شاهد بوده، امروزه بودجه بسیاری از خانواده هایی که هزینه ای برای خرید خانه پس انداز کرده بودند، به خرید شش دانگ واحدی مسکونی نمی رسد و ناچارند به صورت شراکتی و دانگی، صاحب خانه شوند.

خرید دانگی مسکن سختی های خاص خود را دارد اما مردم از سر ناچاری و با امید به اینکه یک زمانی صاحب شش دانگ خانه شوند، اقدام به اینکار می کنند. خرید دانگی مسکن از سال ها قبل رواج داشته اما نکته ای که باید به آن توجه داشت، افزایش معاملات خرید دانگی خانه در ایام اخیر است که اتحادیه مشاوران املاک تهران هم آن را تایید کرده است.

خرید دانگی مسکن پدیده جدیدی نیست

به منظور اطلاع دقیق تر از این مسئله، گفت‌وگویی با مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران داشتیم و او به کارآفرین نیوز گفت: بی پولی و عدم اتکای مالی اصلی ترین دلیلی است که مردم را به سمت خرید دانگی مسکن هدایت می کند.

وی افزود: خرید دانگی مسکن پدیده جدیدی نیست و سابقه آن به سال ها قبل باز می گردد؛ رواج یافتن این شیوه و رشد معاملات آن، متاثر از افزایش قیمت ها در بازار است و به طور قطع اگر مردم توان مالی داشتند به خرید دانگی روی نمی آوردند.

خرید دانگی مسکن؛ راهی برای خانه‌دار شدن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مسکن هیچ ارتباطی با صنف مشاوران املاک ندارد، اظهار کرد: اعضای این صنف، سیاستگذار بخش مسکن نیستند و دخالتی در افزایش قیمت ها ندارند.

آمارها نشان می دهد، از تاریخ ۱ فروردین ۱۳۹۹ تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ تعداد کل قراردادهای بخش مسکن ۵۸۰ هزار و ۵۰۸ فقره بود که ۲۹۸ هزار و ۵۴۰ فقره مبایعه‌نامه و ۲۷۷ هزار و ۸۸ فقره اجاره‌نامه بوده است.

همچنین از ابتدای فروردین تا ۱۶ مرداد امسال ۵۴۶ هزار و ۵۱ فقره قراردادهای بخش مسکن به امضا رسیده که ۱۷۷ هزار و ۲۷۲ فقره مبایعه‌نامه و ۳۶۴ هزار و ۸۹۰ فقره اجاره‌نامه بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =