کارشناس بازار سرمایه ضمن انتقاد از ماهیت و نحوه شکل‌گیری رمز ارزها، ترس از دست دادن حاکمیت پولی را اصلی‌ترین دلیل مخالفت بانک‌های مرکزی با رمز ارزها دانست.

چرا رمز ارزها به رسمیت شناخته نمی شوند

عبدالله مشکانی کارشناس بازار سرمایه و از معامله‌ گران شناخته شده بورسی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در پاسخ به این سوال که چرا بانک‌های مرکزی و به خصوص ایران رمز ارزها را برای تراکنش‌ها و معاملات به رسمیت نمی‌شناسد و در این زمینه محدودیت‌هایی قائل می‌شوند، گفت: اصلی‌ترین مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که رمزارزها دارایی واقعی به حساب نمی‌آیند، به عبارتی مبتنی بر وجود یا تولید یک کالا نیستند.

وی افزود: زمانی‌که شما ارز یک کشور را می‌خرید در حقیقت در اقتصاد آن کشور شریک شده‌اید و بانک مرکزی آن کشور ضامن ارزش پول شما می‌شود؛ اگر آن بانک مرکزی پول بدون پشتوانه چاپ کند ارزش دارایی شما هم کاهش پیدا می‌کند؛ به همین ترتیب اگر اقتصاد آن کشور پویا باشد و سیاست‌های مناسب پولی اتخاذ کند ارزش دارایی شما هم افزایش پیدا می‌کند.

معاملات در اسلام و چالشی به نام رمزارزها

مشکانی گفت: اسلام برای معامله شرط واقعی بودن دارایی را گذاشته‌ است؛ با توجه به این موضوع رمز ارزها قابلیت معامله را از نظر اسلام از دست می‌دهند.

وی در این باره تصریح کرد: به طور مثال هر طبقه یک ساختمان پنج طبقه یا سی طبقه را می‌توان به صورت مجزا خرید و فروش کرد، پس هیچ اشکالی بر این معامله مترتب نیست. اما شما نمی‌توانید طبقه سی‌ام آپارتمانی را بفروشید که ساخته نشده است، چون موجود نیست و قابلیت خرید و فروش ندارد.

چرا رمز ارزها به رسمیت شناخته نمی شوند

کارشناس بازار سرمایه گفت: به این جهت که ملکی وجود ندارد، اسلام اجازه معامله را صادر نمی‌کند، چون از نظر شرع اسلام دارایی فیزیکی وجود ندارد. به عنوان مثال با خرید سهام، مالک بخشی از سهام یک شرکت می‌شوید، لذا هر اتفاقی اعم از کاهش یا افزایش قیمت در بورس رخ بدهد با توجه به اینکه شرکتی وجود دارد و در حال فعالیت و کسب سود است معامله منعی ندارد. در حالی که در رمز ارزها چنین موضوعی مصداق ندارد، یعنی مانند خرید سهام مالک یک دارایی نیستید. به همین خاطر بانک مرکزی به لحاظ شرعی برای معامله آن محدودیت دارد.

رمزارزها و ابهام حاکمیت بانک مرکزی در بازار پول 

مشکانی ادامه داد: نکته مهم بعدی این است که رمز ارزها حاکمیت بانک مرکزی را بر بازار پول از بین می‌برد. این موضوع اصلی‌ترین دلیل عدم تایید رمز ارزها توسط بانک‌های مرکزی دیگر کشورهاست. به عنوان مثال اگر به دنبال خرید خودرویی باشیم و قرار باشد پول بر اساس رمز ارز پرداخت شود، آن زمان بانک مرکزی نمی‌تواند چنین تراکنشی را شناسایی کند، لذا از فروشنده و خریدار هم نمی‌شود مالیاتی اخذ کرد.

چرا رمز ارزها به رسمیت شناخته نمی شوند

وی در این باره تصریح کرد: اگر این وضعیت در کل مسائل اقتصادی تسری یابد، این سوال مطرح می‌شود که حکومت بر چه اساسی باید مالیات را از مردم دریافت کند؟ یا حکومت چگونه می‌خواهد تبادلات پولی را شناسایی کند؟ چگونه می‌خواهد رد مالی جرم‌ها و جنایت‌هایی که با پول‌های این چنینی انجام می‌شود را شناسایی کند؟ لذا چون امکان شناسایی این مسائل وجود ندارد معامله با رمز ارزها زیر سوال می رود.

مشکانی دراین باره توضیح داد: یکی از ابزارهای اصلی دولت ها برای شناسایی جرائم و فسادهای اقتصادی، اتکا به تراکنش‌های مالی است که در بانک‌ها ثبت می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =