طی هفته‌های گذشته شورای رقابت در قالب مصوبه‌ای اعلام کرد خریداران در بخشی از قیمت خودرو با پیش‌پرداخت سهیم می‌شوند؛ این در حالی است که خودروسازان هنوز اقدامی جهت اجرای آن انجام نداده اند.

خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم می‌شوند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، در مصوبه جدید شورای رقابت آمده است: خودروهایی که به صورت انحصاری از سوی شورای رقابت شامل قیمت ‌گذاری هستند در زمان پیش فروش، سهمی از قیمت خودرو که پیش ‌پرداخت آن انجام شده مشمول هیچ‌گونه تورم احتمالی نخواهد شد و فقط بقیه سهم باقی‌مانده مشمول تورم احتمالی خواهد بود.

بر اساس این مصوبه، خودروسازان از این پس حق پیش فروش خودروهایی که قیمت آن از قبل تعیین نشده را هم نخواهند داشت.

مصوبه شورا به نفع خریداران است

به گفته اعضای شورای رقابت، مصوبه سهیم شدن خریدار در بخشی از قیمت خودرو در راستای حمایت از مصرف کنندگان و حفظ حقوق آنان به تایید رسیده و به نفع خریداران است. برخی کارشناسان هم معتقدند این مصوبه می تواند از تاخیر خودروسازان در تحویل خودروهای پیش فروش شده، بکاهد.

خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم می‌شوند؟

رضا شیوا رئیس شورای رقابت هم می گوید:‌ شورا ، دغدغه جدی خریداران خودرو را مورد بررسی قرار داده و در نهایت تصمیم گرفتیم که مصرف‌کننده با توجه به مبلغ پیش پرداختی در ازای خرید خودرو به شرکت های خودروسازی در قیمت تمام شده سهیم باشد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته گزارش های بسیار زیادی از سوی خریداران خودرو به ما ارسال شده بود. در این شکایات مصرف‌کننده اعلام کرده که حدود یک یا دو سال گذشته مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به خودروساز داده است اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی آنها کاهش یافته و باید متناسب با تورم، هزینه بیشتری برای مابقی قیمت خودرو را پرداخت کند که این موضوع اصلا عادلانه نیست. بر همین اساس، سهیم شدن خریدار در بخشی از قیمت خودرو را به تصویب رساندیم.

مخالفت خودروسازان با سهیم شدن خریداران

با این حال، مصوبه جدید شورای رقابت به مذاق خودروسازان خوش نیامده و آنان مخالف سهیم شدن خریدار در قیمت خودرو هستند زیرا طبق این مصوبه، اگر کسی برای خودرویی ۲۰۰ میلیون تومانی، ۱۰۰ میلیون تومان پیش پرداخت داده باشد نصف مبلغ کلی را پرداخت کرده و نرخ تورم در زمان تحویل، شامل این مبلغ نمی شود.

خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم می‌شوند؟

در مخالفت با این مصوبه، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: شرکت های خودروساز با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت مدت‌هاست به شدت در حال زیان دهی هستند و تصمیم جدید شورا در عدم محاسبه نرخ تورم در مبلغ پرداختی پیش فروش خودروسازان قطعا بر حجم زیان خودروسازان اضافه خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه چنین مصوبه ای قطعا به صلاح تولید و صنعت خودرو کشور نیست، گفت: تصمیم جدید شورا ظلم به صنعت خودرو کشور است و انتظار شرکت های خودروساز اصلاح این مصوبه است زیرا این تصمیم بیش از گذشته به شرکت های خودروساز و سهامداران این شرکت ها ضرر می زند.

لغو پیش‌فروش خودرو از سوی سایپا

 گروه خودروسازی سایپا در واکنش به مصوبه اخیر شورای رقابت اعلام کرد: به دلیل مصوبه شورای رقابت و تا تعیین تکلیف این موضوع سایپا در سال ۱۴۰۰ هیچ خودرویی را پیش فروش نمی کند و در سال جاری فقط فروش فوق العاده خواهد داشت.

این در حالی است که سایر خودروسازان هنوز واکنشی به این موضوع نداشتند و اقدامی جهت اجرای آن صورت نگرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.