عرضه سیمان در بورس کالا یکی از سیاست های کار گروه تنظیم بازار بوده که از ۹ خردادماه ۱۴۰۰ اجرای آن کلید خورد.

۳ ماه پس از عرضه در بورس کالا/ نرخ سیمان کاهشی شد

به گزارش کارآفرین نیوز، ورود سیمان به بورس کالا با عرضه حدود ۱۰۰ هزار در هفته آغاز و اکنون به بیش از یک میلیون تن رسیده است.

برابر اعلام بورس کالای ایران، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا در اولین روز هفته جاری (۲۰ شهریورماه) میزبان عرضه یک میلیون و ۱۶۴ هزار تن سیمان بوده است. مقایسه این میزان با ماه های قبل نشان می دهد که عرضه این محصول در بورس کالا مورد استقبال قرار گرفته و به چارچوب مشخصی رسیده است.

عرضه سیمان ۸۵ درصد واحدهای تولیدی در بورس‌کالا

حذف رانت خواری یکی از اصلی ترین مزایای عرضه سیمان در بورس کالا است و این بستر معامله توانسته در کاهش التهابات بازار مصالح ساختمانی هم موثر واقع شود زیرا طی ماه های اخیر، در کنار بازار آهن آلات و لوازم بهداشتی ساختمان، قیمت سیمان جهش شدیدی را تجربه کرده بود و قطعی برق و کاهش عرضه ای که در هفته های گذشته اتفاق افتاده بود بر افزایش چند درصدی قیمت سیمان تاثیرگذار بود و شاهد بودیم که هر کیسه سیمان حدود ۱۰۰ هزار تومان معامله می شد اما اکنون با افزایش میزان تولید کارخانجات و عرضه در بورس کالا، قیمت این محصول کاهش قابل توجهی داشته و به نرخ معقولی رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر نزدیک به ۸۵ درصد از واحدهای تولیدی سیمان، محصولات خود را در بورس کالا عرضه می کنند و طبق اعلام سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، ۵۲ واحد سیمانی در حال عرضه در بورس هستند و هنوز ۹ واحد سیمانی به این بازار بورسی وارد نشدند که به زودی تکلیف آن ها مشخص می شود.

در صورتی که مابقی واحدهای تولیدی سیمان به بورس کالا بپیوندند و محصول خود را از این طریق عرضه کنند، می توان انتظار داشت که به مرور دلالی و رانت خواری از این بازار حذف و تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد شود.

ناگفته نماند که دولت سیزدهم وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را داده و در صدد اجرایی کردن آن است و کارشناسان معتقدند ایجاد ثبات در قیمت سیمان در کنار سایر مصالح ساختمانی، می تواند در تحقق این وعده دولت مفید واقع شود؛ با توجه به این مسئله بهتر است شرایط برای عرضه محصول سایر واحدهای تولیدی سیمان هم فراهم شود تا این محصول از مسیر درست و با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده با عرضه در بورس

افزایش شفافیت در معاملات بازار سیمان و کاهش التهاب قیمتی از اهداف عرضه این محصول در بورس کالا بوده است و اکنون شاهدیم که این اهداف در مسیر تحقق هستند. چنانچه به گفته عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، الزام عرضه این کالا فقط در بورس کالا یک تصمیم درست بود که حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده را حمایت می‌کند.

وی معتقد است: عرضه سیمان در بورس کالا از منظر صنعتی یعنی حمایت از تولید و دادن ضمانت به تولیدکننده و فروش محصول؛ از جنبه بازرگانی هم در کنار ایجاد دسترسی مصرف ‌کننده به کالا، سایر اهداف بازرگانی و تجاری مورد نظر وزارتخانه تامین خواهد شد.

به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، این تصمیم نه تنها قیمت‌ها را کنترل و آرامش بازار را تامین می‌کند بلکه در حوزه مالیاتی نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

عرضه سیمان به قیمت ۲۵ هزار تومان

در بحث کاهش قیمت سیمان به دنبال عرضه در بورس کالا، سیدرضا فاطمی امین به تازگی اعلام کرد: قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشته و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسیده است.

وی اظهار کرد: اقداماتی که در جریان کنترل قیمت سیمان در وزارت صنعت انجام شد، برخورد تعزیراتی و دستوری نبود؛ بلکه اصلاح ساختارها منجر به تعادل بازار و کاهش قیمت‌ها شد. این در حالی است که بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می ‌رود، دیگر پایین نخواهد آمد اما این اتفاق خوشایند رخ داد و نرخ سیمان فله هم به ۳۶۰ تومان رسید که همان قیمت سه ماه قبل است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کاری که برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی قیمت‌ها به اینجا نرسید، به طوری تعادل در بازار ، نرخ سیمان را کاهنده کرد. علاوه بر آن، تا اوایل مهرماه تمامی خرده‌فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی به یک روال معقول دست یابیم.

عملکرد مطلوب بورس‌کالا

با توجه به تمهیداتی که برای عرضه سیمان در بورس در نظر گرفته شده، بسیاری از نابسامانی مبادلات سنتی این بازار که قدمتی ۸۸ ساله دارد از بین می رود و خریداران واقعی با حداقل تقاضای ۱۰ تن می توانند از این طریق به تامین سیمان مورد نیاز خود بپردازند.

آمارها نشان می دهد، ارزش معاملات سال ۱۳۹۹ در بورس کالا از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته و این در حالی است که ارزش کل معاملات در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده که نشان دهنده عملکرد مطلوب آن است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =