اغلب ایرانیان ترجیح می دهند برنج ایرانی و باکیفیت مصرف کنند اما قیمت بالای آن بسیاری را وادار به مصرف برنج خارجی حتی با پایین ترین سطح کیفی کرده و بسیاری هم این محصول پر مصرف در سبد خانوار را از سفره خود حذف کرده اند.

عرضه برنج در بورس؛ یک گام تا اصلاح بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، پیش‌تر، اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران اعلام کرده بود که با افزایش قیمت برنج، ماکارونی جایگزین مصرف شده زیرا برنج نسبت به دو سال قبل ۲۰۰ درصد گران شده و این افزایش باعث کاهش تقاضا در بازار شده است.

با اینکه برخی کم آبی و خشکسالی را دلیل کاهش میزان تولید برنج ایرانی و افزایش قیمت آن عنوان کردند، عده ای از کارشناسان هم معتقدند که عدم نظارت بر بازار دلیل اصلی افزایش سرسام آور قیمت‌ها است .عرضه برنج در بورس؛ یک گام تا اصلاح بازار

با این حال، انجمن برنج ایران به تازگی اعلام کرده که امسال حداقل ۲ میلیون و ۲۵۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می شود. هر چند که نیاز بازار برای برنج ایرانی حدود ۳ میلیون تن و سرانه مصرف برنج در کشور بین ۳۵ کیلو و ۵۰۰ گرم تا ۳۶ کیلوگرم است اما همین مقدار اگر با نظارت و به صورت صحیح به بازار عرضه شود، هم به کشاورزان لطمه کمتری وارد می شود و هم مصرف کنندگان با قیمت معقول تر و مناسب تری می توانند این محصول را خریداری کنند.

در شرایطی که میانگین قیمت هر کیلوگرم برنج مرغوب ایرانی در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تومان است و اختلاف قیمت آن با برنج خارجی نیز در هر کیلوگرم  ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان است .از سویی تقاضا برای مصرف این محصول ایرانی کاهش یافته، شاید با عرضه در بورس و حذف واسطه با قیمت مطلوب به دست خریدار برسد و شاهد بازگشت برنج ایرانی به سبد خانوار باشیم.

البته، معاملات گواهی سپرده کالایی برنج طارم مازندران از ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شده بود، سررسید نماد معاملاتی آن ۳۱ خردادماه امسال بود و کشاورزان توانستند از آن طریق بدون واسطه و بطور مستقیم محصولات خود را عرضه کنند. حالا هم طبق اعلام مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران، عرضه برنج در بورس از  ۲۱ شهریورماه آغاز شده و برنج طارم با نماد معاملاتی «برنج ۰۱۰۴ پ ۰۱» و «برنج طارم ۰۱۰۴ تجارت مازندران (پ)» تا ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در بورس کالای کشاورزی قابل معامله است.

بر این اساس، کشاورزانی که برنج طارم دارند از این پس می ‌توانند برنج‌های خود را بدون واسطه در بورس کالای کشاورزی عرضه و به صورت نقد به فروش برسانند. خریداران هم با همان کد بورسی که سهام خرید و فروش می ‌کنند می ‌توانند برنج را بدون واسطه و با نرخ روز خریداری کنند.

عرضه برنج در بورس؛ یک گام تا اصلاح بازار

ناگفته نماند که، برنج‌های عرضه شده در بورس کالای ایران دارای استاندارد مشخصی است و انبار، محصول را در بدو ورود مورد ارزیابی کیفی و کمی قرار می ‌دهد و بورس کالا نیز بر فرایندهای اجرایی نظارت دارد تا محصول با کیفیت مناسب در اختیار خریداران قرار گیرد.

با توجه به اینکه عرضه برنج در بورس به منظور تحریک بازار و با هدف کاهش قیمت و حذف دلالی صورت گرفته، انتظار می رود این محصول با قیمت خوبی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد و باز هم شاهد قرار گرفتن آن در سبد خانوارها باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =