رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: براساس مطالعات محاسباتی انجام شده باید میزان تولید برق نیروگاه هسته‌ای کشور به هشت هزار مگاوات افزایش یابد.

هدف‌گذاری تولید ۸ هزار مگاوات برق هسته‌ای

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد اسلامی گفت: برای رسیدن به این هدف لازم است چند واحد دیگر نیروگاه های هسته‌ای در کشور جانمایی شود.

وی بیان کرد: بنابراین به زودی از طریق ساز و کارهای گوناگون با استفاده از ظرفیت داخلی و به کارگیری شرکت‌های بزرگ بین المللی سرمایه‌گذاری برای رسیدن به تولید هشت هزار مگاوات در برنامه سازمان انرژی اتمی کشور است.

اسلامی تاکید کرد: انرژی هسته‌ای به عنوان انرژی پاک شناخته شده و یکی از نیازهای مبرم و فوری حال و آینده کشور به شمار می‌رود و برای توسعه آن باید به طور حتم توسعه تولید برق را شتاب بدهیم.

وی یادآورشد: در زمان حاضر هزار مگاوات برق هر روز به وسیله نیروگاه‌ها در حال تولید و به شبکه تزریق می شود  و  زیرساخت‌های ما مطابق استانداردهای بین المللی و مدیریت حرفه‌ای در نیروگاه اعمال می‌شود.  

معاون رئیس جمهوری  در خصوص واحد شماره یک نیروگاه اتمی بوشهر گفت: این واحد برابر استانداردها و ضوابط به صورت منظم در حال تولید و ارائه برق به شبکه سراسری است  به نحوی که در زمان حاضر از ۵۰ میلیارد کیلووات ساعت تولید در ۱۵ روز گذشته عبور کرده است.

هدف‌گذاری تولید ۸ هزار مگاوات برق هسته‌ای

اسلامی در خصوص واحدهای دوم و سوم نیروگاهی بوشهر افزود: هرچند تاخیراتی در زمینه احداث این واحدهای نیروگاهی وجود داشته اما عملیات ساختمانی آنها در حال حاضر درحال اجرا است و تلاش می‌شود براساس زمان‌بندی روند اجرای این پروژه‌ها دنبال شود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر روند اجرای پروژه‌های واحدهای دوم و سوم نیروگاهی بوشهر به دلیل برخی مشکلات مالی با ۲۲ ماه تاخیر روبرو است که خارج از کنترل سازمان انرژی اتمی بوده و با هماهنگی‌ها و تمهیداتی که اتخاذ شده تلاش شده با اتخاذ یک سری شیوه‌ها و ضوابطی بتوانیم تامین مالی پروژه‌ها را سرعت بدهیم و از بیشتر شدن تاخیر در روند اجرا جلوگیری کنیم.

اسلامی تاکید کرد: سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه‌های نیروگاهی دوم و سوم بوشهر برای ما حائز اهمیت است و تلاش می‌شود بتوانیم مطابق زمان‌بندی اصلاح شده به تولید سه هزارمگاوات برسانیم.

وی یادآورشد: بازرسی‌ دستگاه‌های مرتبط بین المللی برای ارزیابی عملکرد نیروگاه موارد متعددی را به عنوان تجربه برتر در نیروگاه بوشهر شناسایی و مورد توجه قرار دادند.

اسلامی اظهار داشت: تیم مدیریتی،  کارشناسی و کارکنان نیروگاه بوشهر از نیروهای کیفی،  متعهد و برخوردار از دانش بالا و خبرگی لازم بوده و متعهدانه در حال بهره برداری از این نیروگاه هستند.

هدف‌گذاری تولید ۸ هزار مگاوات برق هسته‌ای

وی با بیان اینکه این تجربه برای ما تولید دانش کرده است، گفت: کسب این تجربه در شرایط تحریم یک دستاورد بسیار متفاوتی است که با فقدان پشتیبانی توسط تولید کنندگان توانستند این نیروگاه را به شایستگی نگهداری و بهره‌برداری کنند و فازهای بعد در دست اجراست که با سرعت و راندمان بالاتری پیش ببریم.  

بنا بر این گزارش، در چند سال اخیر به دلیل عدم توان شبکه و نیروگاه‌های تولید برق، در فصول زمستان و تابستان شاهد خاموشی بوده‌ایم. تابستان سال جاری مسئولان توانیر عقب ماندگی ۱۰ هزار مگاواتی را دلیل خاموشی‌ها عنوان کردند. در صورتی‌که هدفگذاری تولید ۸ هزار مگاوات برق هسته‌ای محقق شود باری از دوش نیروگاه‌های گازی و سوخت ترکیبی برداشته می‌شود. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =