قیمت هر شانه تخم مرغ در پایتخت ۵۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است. فعالان بخش خصوصی ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم تامین نهاده را اصلی‌ترین دلایل این اتفاق می‌دانند.

هر شانه تخم مرغ ۵۰ هزار تومان را هم رد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ، گوشت، برنج و نان در سنوات مختلف، بزنگاهی برای بررسی کارنامه ارز ترجیحی شده است. در روزهای اخیر قیمت هر شانه تخم مرغ به بیش از ۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است؛ البته این نرخ، رکورد قیمت تخم مرغ در چند سال اخیر نیست و در زمستان سال گذشته قیمت هر شانه تخم مرغ به بیش از ۶۰ هزار تومان هم رسیده بود. 

در این شرایط فعالان بخش خصوصی بر این باورند که این افزایش قیمت‌ها جسته و گریخته و نوسان قیمتی که باعث آزرده خاطر شدن مردم شده ناشی از تداوم سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفته است: هدف دولت از تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی، رسیدن کالای ارزان به دست مردم بود. این ارز سال ۹۷ گستره زیادی از کالاها را شامل می‌شد که امروزه تنها به ۴، ۵ قلم از کالاها مثل محصولات پروتئینی، نهاده‌ های دامی و... اختصاص داده شده است.

وی افزود: موضوع ارز ۴۲۰۰ بیشتر سیاسی است تا اقتصادی، دولت برای اینکه نزد مردم محبوبیت داشته باشد، این‌گونه تصمیمات اشتباه و سراسر غلط را می‌گیرد. ممکن است نیت تصمیم‌گیران در ابتدا درست باشد ولی در اجرای آن تمام مؤلفه‌ها دیده نشد و چون در شرایط تحریم بودیم، مشکلات حاصل از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز دوچندان شد.

وی با اشاره به مشکلات عدیده ارز ۴۲۰۰ تومانی یادآور شد: مهمترین اشتباه دولت دوازدهم، تخصیص یارانه غیرهدفمند و ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت‌گذاری دستوری بسیاری از تولیدکنندگان مرغ را ورشکست کرد و شفافیت اقتصاد را از بین برد. همچنین در شرایطی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات تخصیص یافت، بخش مولد اقتصاد نابود و رقابت و انگیزه ایجاد رقابت از تولیدکنندگان گرفته شد. ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شد کالاهایی که مشمول این ارز می‌شوند، تلاطم‌های بسیاری را تجربه کردند؛ این در حالی بود که دیگر کالاها نوسانات بسیار کمتری داشتند. گرانی و کمبود کالاهای اساسی مانند مرغ و تخم‌مرغ یا دارو، نتیجه اتخاذ سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با تأکید بر رقابتی که باعث رانت و فساد شده است، خاطرنشان کرد: همه اضلاع ذی‌نفع ارز ۴۲۰۰ تومانی، مردم، تولیدکننده‌ها و از همه مهمتر سیاست گذاران اقتصادی کشور از سیاست غلط ارز ۴۲۰۰ تومانی ناراضی هستند و همه متفق‌القول هستند که ارز ۴۲۰۰ به اهدافش نرسید. تنها کسانی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی سود بردند رانت خوارها، نورچشمی‌ها و مفسدان اقتصادی هستند.

افزایش قیمت نهاده با وجود تداوم سیاست ارز ترجیحی 

حمید کاشانی رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار نیز در گفت‌وگویی تلوزیونی نرسیدن نهاده را عامل اصلی اتفاقات اخیر در بازار تخم مرغ می‌داند و گفته است: در ماه‌های گذشته مشکلاتی همچون نرسیدن به موقع نهاده‌ها و همچنین تغییر نیافتن قیمت مصوب تخم‌مرغ، علیرغم افزایش قیمت نهاده‌های تولید موجب بی‌ثباتی در بازار تخم مرغ شد. اتحادیه مرغ تخم‌گذار در ماه‌های گذشته بارها به مسئولان هشدار داده بود که در نتیجه این چالش‌ها بازار بی‌ثبات خواهد شد، ولی توجهی نشد.

ابلاغ مصوبه واردات تخم مرغ نطفه دار گوشتی

آنطور که «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت» خبر داده است حالا هیات وزیران تصمیم به واردات تخم مرغ گرفته است. بر این اساس هیات وزیران به پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی با واردات ۹۵ میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی مورد نیاز کشور از سوی شرکت پشتیبانی امور دام کشور در قالب برنامه زمان‌بندی وزارت فوق طی شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ موافقت کرد. شرکت مذکور می‌تواند به منظور تسریع در امور از ظرفیت شرکت‌های خصوصی دارای اهلیت استفاده نماید و مسئولیت این امر به عهده شرکت پشتیبانی امور دام کشور خواهد بود.
همچنین بانک کشاورزی معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بابت اجرای تأمین جوجه یک روزه در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =