وزیر نفت افزایش ظرفیت پالایش نفت و میعانات کشور را از برنامه های وزرات نفت عنوان کرد و گفت: ظرفیت پالایشی کشور باید ظرف ۳ تا ۴ سال آینده ۱.۵ برابر شود.

افزایش ۱.۵ برابری ظرفیت پالایشی کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، جواد اوجی در گفت و گو تلفنی با یک برنامه رادیویی، دو برنامه  وزارت نفت جهت توسعه صنایع پالایشی و ساخت پتروپالایشگاه ها را تشریح کرد و گفت: برنامه نخست افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های کنونی (چه آنها که خوراک نفت خام دارند و چه آنها که از میعانات گازی استفاده می‌کنند) از نظر کیفیت و کمیت فرآورده‌های نفتی و برنامه دوم ساخت پالایشگاه‌های جدید یا همان پتروپالایشگاه‌هاست.

اوجی برنامه دیگر این وزارت نفت را جلوگیری از خام فروشی نفت عنوان کرد، وی در این خصوص گفت: خوشبختانه سازوکار قانونی خوبی هم با توجه به حمایت از صنایع پایین‌دست نفت و با مشارکت مردمی وجود دارد و مجوزی که همسو با تنفس خوراک داده شده است، می‌تواند مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد و ان‌شاءالله با توجه به توان سرمایه‌گذارانی که شناسایی شدند (که حتی به برخی مجوز خوراک هم داده شده است)، با حمایت دولت سیزدهم و وزارت نفت بی‌شک ظرف سه تا چهار سال آینده ظرفیت پالایشی را افزایش می‌دهیم زیرا این رویه مصداق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام‌فروشی است.

وی در ادامه افزود: با توجه به نیاز کشورهای همسایه و منطقه، هرچه در این زمینه سرمایه‌گذاری شود هم ارزآوری مطلوبی دارد، هم اشتغال‌زایی و جلوگیری از خام‌فروشی را در پی خواهد داشت.

افزایش ۱.۵ برابری ظرفیت پالایشی کشور

وزیر نفت در بخش دیگر از صحبت های خود ابراز امیدواری کرد که ظرفیت پالایشگاه های کشور ۱.۵ برابر افزایش پیدا کند و از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۴۰۰-۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

اوجی، افزایش ظرفیت پالایشی را به افزایش برداشت از میدان نفتی مرتبط دانست و گفت:  خوشبختانه با ذخایر خدادادی در حوزه میدان‌های نفتی که ۱۵۴ میلیارد بشکه نفت خام و ۳۳ هزار میلیارد مترمکعب (۳۳ تریلیون مترمکعب) ذخایر گازی قابل برداشت است، با افزایش ظرفیت تولید در بخش بالادست، در بخش پایین‌دست هم ظرفیت پالایش افزایش می‌یابد و در عین حال توان صادرات نفت در اختیار خودمان است.

وزیر نفت در ادامه به مصرف انرژی کشور در بخش گاز و فراآورده های نفتی اشاره داشت و گفت: مصرف انرژی کشور در بخش‌های گاز و فرآورده‌های نفتی چهار برابر میانگین جهانی است، از این رو واجب و لازم است همان‌طور که در بحث تولید و پالایش سرمایه‌گذاری می‌کنیم، موضوع مهار مصرف انرژی را نیز در دستور کار داشته باشیم.

افزایش ۱.۵ برابری ظرفیت پالایشی کشور

اوجی یادآور شد: پارسال از مجموع ۲۲۵ میلیارد مترمکعب گاز مصرفی در کشور، ۱۳۰ میلیارد مترمکعب مربوط به بخش صنایع و نیروگاهی بوده و ۵۵ میلیارد مترمکعب هم به بخش خانگی اختصاص یافته است و اگر اصلاح الگوی استاندارد که سازو کار قانونی آن هم وجود دارد، اجرایی شود می‌توان به هدف کاهش مصرف ۲۵ تا ۳۰ درصد دست یابیم و رقمی حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد مترمکعب صرفه جویی می‌شود زیرا ما در برابر نسل‌های آینده هم متعهد هستیم.

وزیر نفت تکمیل ذخیره سازی سوخت مایع نیروگاهی در مناطق شمال کشور را از تدابیر وزارت نفت جهت تامین گاز زمستانی عنوان کرد. وی در ادامه اظهار داشت:  ما همه ساله در فصل زمستان جدا از مصرف گاز در نیروگاه‌ها، سوخت مایع شامل نفت‌گاز و نفت‌ِ کوره مصرف می‌کنیم، خوشبختانه با ظرفیت خوبی که در زمینه تولید گاز (غنی و فرآوری شده) داریم، در طول سال مشکلی به لحاظ کمبود این حامل انرژی نداریم، اما در زمان اوج مصرف در فصل سرد سال، مصرف گاز خانگی ۴ تا ۴ و نیم برابر بهار و تابستان می‌شود.

افزایش ۱.۵ برابری ظرفیت پالایشی کشور

وی افزود: بخش اعظمی از این افزایش مصرف ناشی از استاندارد نبودن وسایل گازسوزی است که در بخش خانگی و ساختمانی استفاده می‌شود.

اوجی در بخش دیگری از صحبت های خود به اصلاح الگوی مصرف استاندار و بهینه سازی مصرف سوخت اشاره داشت و گفت: با پیگیری موضوع مهار مصرف سوخت در کشور می‌توانیم از اتلاف سالانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در کشور جلوگیری کنیم.

وزیر نفت در ادامه احیای سمت های سازمانی که در دولت گذشته حذف شده بود را برنامه دیگر خود عنوان کرد و گفت:  آموزش نیروی انسانی ماهر به‌منظور بهره‌وری بالا در در حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی از دیگر برنامه‌های وزارت نفت در حوزه سرمایه انسانی است.

اوجی در انتها گفت: اگر قرار باشد ما سقف برداشت نفت و گاز از میدان‌های مستقل و مشترک را افزایش دهیم، احتیاج به نیروهای ماهر و متخصص داریم، بنابراین ساماندهی سرمایه انسانی اولویت ما خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =