در حالی که دولت وعده داده سالانه یک میلیون شغل ایجاد می کند اما این نگرانی وجود دارد که ممکن است میان اشتغالزایی و افزایش دستمزد ناهمسویی رخ دهد. رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این باره می گوید: نباید به بهانه اشتغالزایی، دستمزد پایین باشد.

فعال کارگری:‌ به بهانه اشتغالزایی، نباید دستمزد پایین باشد

اولیا علی بیگی رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، در مورد همسویی یا ناهمسویی افزایش میزان اشتغالزایی و دستمزد کارگران می افزاید: حدود ۹ تا ۱۲ درصد هزینه تولید مربوط به دستمزد کارگران است که هزینه بالایی در تولید نیست اما همین امروز نیز مانند سالیان گذشته، دستمزد کارگران عادلانه نیست و با توجه به هزینه های خانوارها، دستمزد پایین است.
به گزارش کارآفرین نیوز دولت وعده داده که سالانه یک میلیون شغل ایجاد نماید. طبق تعریف مرکز آمار، که تا به حال در دولت سیزدهم تغییر نداشته، شاغل به افراد ۱۵ ساله و بیشتری می گویند که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده یا بنا به دلایلی به طور موقت کارش را ترک کرده باشد.

به غیر از اینکه مشاغل دیگری مانند اشتغال بدون مزد، اشتغال ناقص و... نیز مدنظر است، کارشناسان اقتصادی به این تعریف از اشتغال انتقاد دارند و آن را دارای نقص می دانند زیرا اگرچه ممکن است در برخی کشورها با یک یا دو ساعت کار هفتگی، حداقل های مسکن و خوراک تامین شود اما در ایران، چنین چیزی امکان پذیر نیست لذا اشتغال فردی که یک ساعت در هفته کار می کند نمی تواند تامین کننده مخارج اولیه او باشد یا در آمار شاغلان قرار بگیرد.

فعال کارگری:‌ به بهانه اشتغالزایی، نباید دستمزد پایین باشد

اما تعریف اشتغال یک سوی ماجراست، سوی دیگر موضوع به دستمزد برمی گردد، دستمزد کارگران هیچ گاه نتوانسته جلوتر از نرخ تورم و هزینه‌ ها و یا حتی همزمان حرکت کند. نگرانی جامعه کارگری همواره این است که ممکن است افزایش حقوق و دستمزدهای سالیانه، کمتر از حداقل ها باشد بالاخص اینکه اگر قرار باشد سالیانه یک میلیون شغل ایجاد شود و کارفرمایان، برای افزایش اشتغال، وضعیت دستمزد را بهانه قرار دهند.


هنوز به مزد عادلانه نرسیده ایم

علی بیگی رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در گفت وگو با کارآفرین نیوز عنوان می کند که نباید به بهانه اینکه قرار است شغل ایجاد کنیم دستمزدها را پایین نگه داریم.

وی با اشاره به اینکه برای اشتغالزایی بیشتر نباید به مزد عادلانه کم توجهی شود، ادامه داد: هنوز به مزد عادلانه نرسیده ایم که بگوییم آن را ثابت نگه داریم  تا اشتغال بیشتری ایجاد شود.

علی بیگی با تاکید بر اینکه اشتغال دغدغه هر ایرانی است، گفت: نباید به بهانه اینکه قرار است شغل ایجاد کنیم خانه دیگران را با دستمزد پایین خراب کنیم تا مجبور شوند با حداقل ها زندگی کنند. من از مسئولین می پرسم که آیا می توانند با ۴ میلیون تومان، یک خانواده ۴ نفره را مدیریت کنند؟

فعال کارگری:‌ به بهانه اشتغالزایی، نباید دستمزد پایین باشد


این فعال کارگری گفت: مزد عادلانه را در جای خود، و اشتغالزایی را نیز در جای خود باید عنوان کرد و گفت: دولت ها زمانی که به روی کار می آیند شعارهای زیبا می دهند اما پس از مدتی آن شعارها را فراموش می کنند که امیدواریم این بار این اتفاق نیفتد.

علی بیگی دستمزد کارگران ایرانی را حتی ارزان تر از دستمزد کارگران چینی دانست و ادامه داد: هدف از دستمزد این است که کارگران، قدرت خرید داشته باشند اما زمانی که تورم افزایش می یابد افزایش دستمزد خاصیت خود را از دست می دهد و کمکی به سفره کارگران نمی کند لذا دولتمردان باید تلاش کنند که با کنترل نرخ تورم، در بازار ثبات ایجاد شود تا دستمزدها بتواند پاسخگوی نیاز کارگران باشد.

فعال کارگری:‌ به بهانه اشتغالزایی، نباید دستمزد پایین باشد

رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار در مورد اعلام آمار بیکاری گفت: برای اعلام میزان اشتغالزایی باید آمار بیمه شده های اجباری سازمان تامین اجتماعی لحاظ شود زیرا بهترین معیار برای قضاوت، همین بیمه شده های اجباری است.

وی ضمن تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار گفت: باید به سمت ایجاد شغل پایدار برویم، مشاغلی که حداقل نیازهای شرافتمندانه یک خانواده چهار نفره را تامین کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.