مشاغل حوزه انرژی های پاک وتجدید پذیر، در صدر فهرست پرمتقاضی ترین و پول سازترین کسب وکارها در یک دهه آینده قرار گرفته اند.

۱۰ شغل پول‌ساز دهه آینده

به گزارش سی ان بی سی (CNBC)، پاندمی کرونا به سرعت معیارها و مناسبات عرصه کسب و کار را تغییر داد. میلیون‌ها آمریکایی، مسیر شغلی خود را تغییر دادند و برای همیشه با کار اداری خداحافظی کردند. بر اساس آمار اداره کار آمریکا (BLS)، در حالی‌که میزان اشتغال نسبت به ۱۰ سال گذشته کاهش یافته اما استقبال و تقاضا برای مشاغل خاص رو به افزایش است.

بر اساس تحلیل اخیر اداره نیروی کار آمریکا؛ تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار شغل جدید اضافه خواهد شد بسیاری از این مشاغل در صنایعی خواهد بود که پاندمی کرونا بیشترین تأثیر را بر آنها داشته است. 

به نظر می رسد به شاغلان حوزه تدارکات غذای آماده و خدمات مرتبط مانند پیشخدمت ها، آشپزها و کارکنان فست فودها تا سال ۲۰۳۰، حدود ۱.۵ میلیون نفر اضافه شوند.

تکنسین ها و مهندسان توربین های بادی و کارگران این بخش  با ۶۸.۲ افزایش تقاضا در صدر فهرست مشاغل پرتقاضا قرار دارند. سایر مشاغل تا رده سوم عبارتند از: انرژی های تجدیدپذیر، اطلاعات و آمار و خدمات بهداشتی.

مایکل ولف (Michael Wolf)، رییس بخش سرشماری مشاغل اداره کار آمریکا در گفت و گو با سی ان بی سی توضیح می دهد: به دلیل کاهش هزینه های نصب تأسیسات، تمایل به استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی و باد بسیار افزایش یافته است و کشورهای بیشتری ترجیح می دهند انتشار دی اکسید کربن را به حداقل برسانند.

مشاغل پرتقاضا در آینده   رشدموردانتظار (درصد) متوسط دریافتی (دلار)
مهندسان و تکنسین های تأسیسات توربین بادی ۶۸.۲  ۵۶۲۳۰ 
پرستاران و متخصصان خدمات پرستاری ۵۲.۲     ۱۱۱۶۸۰ 
نصاب های پنل ها و صفحات انرژی خورشیدی ۵۲.۱     ۴۶۴۷۰    
متخصصین آمار ۳۵.۴ ۹۲۲۷۰
فیزیوتراپ‌ها ۳۵.۴ ۵۹۷۷۰
متخصصان و تحلیلگران امنیت اطلاعات ۳۳.۳ ۱۰۳۵۹۰
ارائه دهندگان خدمات بهداشتی سلامتی در منزل ۳۲.۶ ۲۷۰۸۰
مدیران مؤسسات خدمات پزشکی ۳۲.۵ ۱۰۴۲۸۰
متخصصان تحلیل داده ها ۳۱.۴ ۹۸۲۳۰
متخصصان پیراپزشکی ۳۱ ۱۱۵۳۹۰

به دنبال تداوم و رواج دورکاری، مشاغلی مانند متخصصان امنیت اطلاعات و همچنین متخصصان تحلیل داده ها متقاضیان بیشتری خواهند داشت.

ولف می افزاید:ارائه خدمات به صورت آنلاین، ضرورت تأمین امنیت سیستم و نرم افزارها را صد چندان می کند که مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است .

به دنبال طولانی شدن پاندمی، تقاضای بی سابقه ای برای خدمات بهداشتی ایجاد شد، همچنین با افزایش تعداد سالمندان (براساس آمار جمعیتی) خدمات این بخش با تقاضای فزاینده ای روبرو خواهد بود.

تعداد نسل بیبی بومرها (Baby Boomer: متولدین دوران ازدیاد زاد و ولد پس از جنگ جهانی دوم) بسیار بیشتر از نسل های پیشین است که اکنون در آستانه ورود به دهه ۶۰ و ۷۰ زندگی خود هستند و نیاز به مراقبت های سلامتی بهداشتی بیشتری دارند.  با رشد بسیار زیاد متقاضیان این نسل روبرو هستیم که چرخه مالی این حوزه را به شدت افزایش می دهد.

ولف همچنین پیش بینی می کند با کاهش تعداد جوانان جویای کار و افزایش تعداد افراد سالمند، نرخ نیروی کار فعال کاهش می یابد و تأکید می کند: نوجوانان و جوانان بسیاری به دنبال تحصیلات عالیه دانشگاهی هستند، بنابراین بسیاری از جوانان امروزی مانند جوانان دهه های پیشین وارد بازار کار نمی شوند و در زمره آمار نیروی کار فعال به حساب نمی آیند.

۱۰ شغل پول‌ساز دهه آینده

وی با استناد به آمار می گوید: در سالهای گذشته مرسوم بود که دانشجویان همزمان با ادامه تحصیل، شغل پاره وقت نیز داشتند، اما امروز ترجیح می دهند فقط بر تحصیلات خود متمرکز شوند و همزمان وارد بازار کار نشوند.

پس از افزایش نرخ اشتغال در جولای ۲۰۲۱ (تیر - مرداد)، نرخ رشد اقتصادی کاهش یافت. به رغم پیش بینی اقتصاددانان مبنی بر ایجاد ۷۲۰ هزار شغل جدید، اداره کار آمریکا اعلام کرد فقط ۲۳۵ هزار شغل ایجاد شده که کاهش زیادی را نشان می دهد. گرچه ترسیم آینده درازمدت، نوید بخش است، اما چالش های فراوانی در بازار کار به چشم می خورد که نیاز به رسیدگی و تصمیمات قاطع دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =