رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن قیمت هر شانه تخم مرغ در محل مرغداری را ۳۸ هزار تومان عنوان کرد و گفت: قیمت بیش از ۵۰ هزار تومانی تخم مرغ برای مصرف کننده، نشان دهنده ناکارآمد بودن سیستم توزیع است.

ناکارآمدی شبکه توزیع عامل گرانی تخم مرغ

به گزارش کارآفرین نیوز، حمید کاشانی علت افزایش قیمت مرغ را تعلل مسئولین عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت تخم مرغ اتفاقی یک شبه نیست. از سال گذشته هشدارهای لازم را در این خصوص به مسئولان مربوطه دادیم. ولی تعلل در رسیدگی به آنها منجر به این شد که تخم مرغ با قیمت‌های بالا به دست مصرف کنندگان برسد.

کاشانی علت عدم واردات مرغ های اجداد به کشور را مسائل تحریمی دانست و اظهار داشت: همین امر در یک سال و نیم گذشته باعث شد ۱۰ میلیون قطعه جوجه کمتر ریخته شود. برای جبران کسری تولید تعدادی از گله‌هایی که قرار بود حذف شوند برای تولید آماده شدند تا در نیمه دوم سال که تولید کمتر است از  آنها استفاده شود. به عبارت دیگر دوره تولید مرغ تخم گذار ۹۰ هفته است ولی به دلیل ذکر شده سن گله ها را به ۲۰ هفته افزایش دادیم که روزانه ۴۰۰ تن به تولیدات اضافه و کسری جبران شود.

وی افزود: در سه ماه اول سال به دلیل ضرر و زیان مرغداران ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم گذار حذف شده اند.

ناکارآمدی شبکه توزیع عامل گرانی تخم مرغ

بررسی قیمت ها در دولت جدید

 رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در بخش دیگری از صحبت های خود از بررسی قیمت ها در دولت جدید خبر داد و گفت: با وزیر جهاد کشاورزی دولت دوازدهم از اسفندماه سال گذشته مکاتبات بسیاری انجام دادیم که بایستی قیمت تخم مرغ اصلاح و قیمت واقعی برای آن تعیین شود. قرار شد که قیمت ها در عید سال جاری اصلاح شود ولی به بعد از عید و سپس به بعد از انتخابات موکول شد. پس از آن نیز دولت جدید سرکار آمد و قیمت‌ها فعلا در دست بررسی است. امیدواریم که قیمت واقعی تخم مرغ به زودی تعیین و اعلام شود.

عدم تامین ذرت در سه ماه اخیر

کاشانی افزایش هزینه های تولید از جمله نهاده ها را علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ معرفی کرد و از افزایش قیمت نهاده های دولت در دو مرحله خبر داد.ناکارآمدی شبکه توزیع عامل گرانی تخم مرغ

وی در ادامه گفت: تنها ۴۰ درصد ذرت مورد نیاز مرغداران با قیمت‌های مصوب تامین می‌شود و مرغداران مجبورند ۶۰ درصد مابقی را از بازار آزاد و  ۳ تا ۴ برابر گرانتر تهیه کنند. همچنین نهاده‌های دولتی نیز با تاخیر دو تا سه ماه به دست مرغداران می رسد.


این فعال بخش خصوصی یکی از عوامل اصلی ضرر مرغداران را قیمت گذاری دستوری عنوان کرد و اعلام داشت: قیمت های دستوری باعث شد که مرغداران در سه ماهه اول سال در هرکیلو تخم مرغ ۶ تا ۷ هزارتومان ضرر کنند و بر همین اساس ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار از بین رفت.

ناکارآمدی شبکه توزیع عامل گرانی تخم مرغ

کاشانی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ در محل مرغداری را ۱۹ هزار تومان عنوان کرد. این در حالی است که قیمت مصوب کیلویی ۱۴ هزار تومان است.

این فعال اقتصادی بخش خصوصی گفت: به دولت پیشنهاد دادیم که برای کاهش التهاب در بازار از کشورهای همسایه تخم مرغ وارد کنیم. با این پیشنهاد موافقت شد و درصدد تامین ارز آن هستیم و احتمالا هفته آینده این واردات صورت می گیرد و این تخم مرغ ها به همراه تخم مرغ های تولید داخل در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین و غرفه‌ها با قیمت هر شانه ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان عرضه خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.