استاد دانشگاه تهران در واکنش به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تشکیل سازمان سرمایه گذاری و تجارت کشاورزی ایران این اقدام را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتظار می رود راه اندازی این سازمان منجر به برنامه ریزی مناسب برای تولید محصولات کیفی و حذف واسطه ها شود.

ارزیابی مثبت استاد دانشگاه از مصوبه کشاورزی مجلس

 ابوالقاسم عربیون در گفت وگو با کارآفرین نیوز، در عین حال گفت:‌ مشکل اساسی حوزه کشاورزی بیش از آنکه ناشی از ساختارهای اداری باشد به فقدان مدیریت منسجم و کارا مربوط می شود .

وی همچنین پیشنهاد الحاق سازمان تعاونی روستایی به سازمان جدید را ارائه داد و گفت:‌ باید وظیفه اصلی سازمان جدید برنامه ریزی دقیق برای بخش کشاورزی، از تولید تا عرضه و صادرات باشد .
 

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۲۳ شهریورماه جاری  و در ادامه بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی ماده ۲ این طرح را تصویب کردند.

بر این اساس، به منظور تمرکز سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت در حوزه سرمایه گذاری، تامین مالی تجارت و بازرگانی بخش کشاورزی، سازمان سرمایه گذاری و تجارت کشاورزی ایران، ذیل وزارت جهاد کشاورزی با رعایت بند (الف) ماده (۲۸) قانون برنامه ششم توسعه از ادغام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و واحدهای مرتبط با این سازمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل: دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی در سازمان توسعه تجارت ایران و اداره کل محصولات کشاورزی در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با وظایف زیر ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می شود.

ارزیابی مثبت استاد دانشگاه از مصوبه کشاورزی مجلس

عربیون با بیان اینکه، باید دهه ها قبل نسبت به ایجاد چنین سازمانی تصمیم گرفته می شد، اظهار کرد:‌ در حال حاضر بسیاری از بخش های اقتصادی با ضعف مدیریت مواجه هستند و این مسئله فقط مختص حوزه کشاورزی نیست .

 این استاد دانشگاه با انتقاد از وضعیت موجود حوزه کشاورزی گفت:‌ در شرایط حاضر، برنامه ای برای پس از کشت نداریم، نه می دانیم چه میزان قرار است صادرات داشته باشیم و نه می دانیم کجا می خواهیم صادر کنیم یا روند مصرف محصولات چگونه است تا جایی که اصولا به بازار و فرا بازار فکر نکرده ایم.

این دانش آموخته مهندسی توسعه کشاورزی وظیفه سازمان جدید را فرصت یابی، سرمایه گذاری، اشتغالزایی و ایجاد هماهنگی عنوان کرد و گفت: نگاه ما باید مدیریتی و تحول بخشی به بخش کشاورزی باشد و هر سازمانی که این مدیریت را منسجم تر کند موثرتر عمل می کند.

 عربیون با تاکید بر اینکه ظرفیت حوزه کشاورزی بسیار بالا است، گفت: حجم کنونی محصولات کشاورزی مایه افتخار نیست به طوریکه اگر عمیقا به وضعیت کشاورزی نگاه کنیم مشکلات و ایرادات فراوانی را می بینیم.

وی خشکسالی و کمبود منابع آب را بهانه غیر موجه وضعیت کنونی دانست و گفت: این بهانه تراشی ها ناشی از کمبود دانش و مدیریت ضعیف است .

ارزیابی مثبت استاد دانشگاه از مصوبه کشاورزی مجلس

به اندازه گذشتگان به کشاورزی اهمیت نداده‌ایم

عربیون با اشاره به اینکه خشکسالی کشور مربوط به امسال و پارسال نیست، تاکید کرد: پدران ما برای مبارزه با بی آبی، قنات ساخته بودند و بی آبی را کنترل کرده بودند در حالی‌که ما الان به اندازه گذشتگان، به بخش کشاورزی اهمیت نداده و بهانه تراشی می کنیم.

وی همچنین گفت: در حال که می دانیم کشور با معضل خشکسالی مواجه است اما باز هم محصولاتی که نیاز به آب فراوان دارند را کشت می کنیم این مسائل نشان می دهد که مدیریت آب نداریم و این وضعیت رها شده است .

ارزیابی مثبت استاد دانشگاه از مصوبه کشاورزی مجلس

این کارشناس کشاورزی، رعایت تناوب زراعی و کشت را ضروری عنوان کرد و افزود: در این مورد نیز برنامه ای نداریم حتی برنامه داخل مزرعه نیز نداریم تا جایی که اگر بپرسید که فلان محصول کشت می شود آمار دقیقی از میزان تولید وجود ندارد و مسئولان ذیربط هم صرفا تخمینی حرف می زنند. 

وی بر استفاده از جوانان باسواد و نخبه تاکید کرد و اظهار داشت: نخبگان علمی را بکار بگیریم تا با مدیریت علمی امکان کاهش مشکلات فراهم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =