رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: دستورالعمل حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ به منظور پرداخت تسهیلات ریالی سرمایه در گردش صادرات و تسهیلات ارزی در قالب اعتبار خریدار و فروشنده نهایی و ابلاغ شده است.

دستورالعمل حمایت از صادرات غیر نفتی ابلاغ شد

به گزارش کارآفرین نیوز، «علیرضا پیمان پاک» ضمن اشاره همکاری صندوق توسعه ملی در این امر، گفت: با پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان، شاهد کاهش هزینه‌های حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف و افزایش قدرت رقابت‌پذیری آنها خواهیم بود.

پیمان پاک به بهره گیری از نظرات بخش های اثر گذار بر تجارت خارجی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش کردیم تا فرایند تخصیص و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به‌صورت برخط و در حداقل زمان ممکن انجام شود و تمام اطلاعات و ارزیابی‌ها نیز در سامانه و به‌صورت هدفمند و شفاف صورت گیرد.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، پرداخت تسهیلات را از طریق سامانه های بهین یاب و سپیدار عنوان کرد و گفت: پس از احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان، درخواست متقاضیان به کارتابل بانک‌های عامل و احراز اهلیت اعتباری ارجاع و در نهایت اعتبار پرداخت می‌شود.

پیمان پاک در بخش دیگری از صحبت های خود به شاخص های احراز اهلیت صادراتی اشاره کرد و گفت: شاخص‌های در نظر گرفته شده جهت احراز اهلیت صادراتی شامل میانگین صادرات در طول سه سال گذشته، بازرگانی یا تولیدی بودن متقاضی، نوع کالای صادراتی بر اساس ارزش افزوده و اولویت کشورهای همسایه و اوراسیا است که باتوجه‌به این وزن‌دهی سعی در حمایت حداکثری از صادرکنندگان را داریم.

وی افزود: یکی از شاخص‌های اثرگذار در احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی، میزان ایفای تعهدات ارزی بوده و صادرکنندگانی که نسبت بیشتری از تعهدات ارزی خود را ایفا کرده باشند دارای امتیاز بیشتری بوده و جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش از اولویت بالاتری برخوردار خواهند شد.

دستورالعمل حمایت از صادرات غیر نفتی ابلاغ شد

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران به ارزیابی و اثرگذاری پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش از سوی سازمان توسعه تجارت اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: با توجه‌ به پیگیری‌های انجام شده و مفاد بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰، مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل سپرده‌گذاری شده و بانک‌های عامل با ترکیب این منابع با منابع خود به نسبت ۵۰-۵٠، در نهایت مبلغ چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی با نرخ‌های ترجیحی پرداخت خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =