عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران تفاوت بین خرید و فروش را منعکس کننده تورم دانست و گفت: پس در کشور ما مالیات بر عایدی سرمایه باید با کسر تورم باشد در غیر این صورت مالیات دریافتی ناعادلانه خواهد بود.

عضو اتاق تهران:‌ مالیات بر عایدی سرمایه بدون کسر تورم ناعادلانه است

به گزارش کارآفرین نیوز، عباس آرگون مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کمک کننده در بازتوزیع ثروت معرفی کرد و گفت:این پایه‌ مالیاتی موجب کاهش جذابیت بازارهای غیرمولد و سوداگرایانه می شود.

وی افزود: اگر فرد در این حوزه‌ها که شامل خودرو، ارزهای خارجی، مسکوکات طلا و ساختمان می باشد، سود کند باید بخشی از سود را به‌عنوان مالیات پرداخت کند.

 مالیات بر عایدی سرمایه

آرگون هدف اجرای این طرح را کاهش سود سرمایه‌گذاری در بازارهای غیرمولد، کاهش جذابیت بازارهای غیرمولد، افزایش حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد، کاهش نوسانات بازارهای خودرو، ارز، مسکن و طلا و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها عنوان کرد.

وی افزود: اجرای صحیح پایه‌های مالیاتی نیاز به‌دقت دارد اگر راه برای اعمال‌نظر شخصی باز باشد جا برای ریسک‌پذیری افزایش می‌یابد. همچنین منجر به خروج سرمایه می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال اگر تناسبی بین مسکن و تورم نباشد افراد ترجیح می‌دهند سرمایه خود را خارج کنند که این مسئله منجر به کاهش عرضه مسکن و اختلال در این حوزه می‌شود.

آرگون در بخش دیگری از صحبت های خود برخی از سفته بازی ها را به نفع اقتصاد کشور دانست و گفت: اگرچه مالیات بر عایدی سرمایه با سفته‌بازی مقابله می‌کند اما برخی از این سفته‌بازی‌ها به نفع اقتصاد کشور است. اگر واسطه نباشد افزایش ریسک‌پذیری اتفاق می‌افتد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اعمال همزمان مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای سفته‌بازی گفت: در صورت عدم همزمانی، نقدینگی از یک بازار غیرمولد به بازار غیرمولد دیگر کوچ می‌کند. همچنین سامانه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان هم‌زمان با مالیات بر عایدی سرمایه باید اجرا شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =