ست گودین کارآفرین و سخنران برتر آمریکایی در کتاب «شیب» نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با عبور از موانع و تغییر مسیر به موفقیت رسید.

شیب؛ کتابی برای تغییر مسیر در جهت موفقیت

گزارش کارآفرین نیوز، بی‌تردید یکی از مؤثرترین روش‌ها برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب‌وکار مطالعه کتب حوزه کارآفرینی است. مطالعه کتب در حوزه موفقیت و کسب‌وکار سبب می‌شود که بسترهای ذهنی افراد گسترش یابد و درعین‌حال فردی که در مسیر کسب‌وکار گام برداشته است آزادانه فکر کرده و آرامش را در کار خود احساس کند.

با مطالعه بدون پرداخت هزینه بالا، تجربیات بزرگ‌ترین کارآفرینان و نویسندگان نصیب افراد می‌شود. کنترل استرس‌ها و کسب آرامش، تقویت حافظه و قدرت ذهن، تقویت مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌افزایی، افزایش خلاقیت و ... همه از ثمرات مطالعه است.

از طرفی اهمیت یادگیری بر کسی پوشیده نیست در واقع خواندن کتاب و یادگیری مطالب جدید تأثیر فراوانی در زندگی افراد دارد. نگاهی به زندگی افراد موفق نیز حکایت از این دارد که آنها همواره بخشی از زندگی خود را مشغول مطالعه بوده‌اند.

شیب؛ کتابی برای تغییر مسیر در جهت موفقیت

بیل گیتس (مالک مایکروسافت) هفته‌ای یک کتاب می‌خواند و مارک زاکربرگ (مالک فیس‌بوک) خود را ملزم می‌داند هر دو هفته یکبار کتابی را به اتمام برساند. وارن بافت (مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی و ششمین فرد ثروتمند جهان) هشتاد درصد از زمان روزانه خود را مشغول مطالعه است و مارک کوبان (مدیر شرکت HDNET و سرمایه‌گذار حوزه کسب‌وکار) حداقل روزی سه ساعت مطالعه می‌کند. با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت همه‌ی ما به‌خصوص کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار باید به عادت‌های روزانه خود، مطالعه کردن را اضافه کنیم.

اگر به فکر این بوده که کسب‌وکار و تجارتی را برای خود راه‌اندازی نمایید، حتماً باید توصیه‌هایی را مدنظر داشته باشید. در این زمینه شما قادر نخواهید بود بدون راهنمایی پیش روید. به همین علت در سلسله گزارشات «نگاهی به آثار مکتوب کارآفرینی و موفقیت» به معرفی کتاب های موفقیت، کتاب های کارآفرینی و کتاب های حوزه کسب‌وکار خواهیم پرداخت تا راهنمایی برای افرادی باشد که قصد دارند کسب‌وکار خود را آغاز کرده و یا آن را گسترش دهند.

شیب اثر ست گودین

کتاب شیب (the dip) توسط ست گودین نوشته شده و در ایران نیز ترجمه شده است.

شیب؛ کتابی برای تغییر مسیر در جهت موفقیت

گودین نویسنده، کارآفرین و سخنران برتر آمریکایی بوده که بیشتر فعالیت‌های او در زمینه کسب‌وکار بوده است. او مشاور کارآفرینان در مسیر موفقیت است. گودین مقالات متعددی را در نشریات روز دنیا به چاپ رسانده است.

وی تاکنون ۲۰ کتاب نوشته که به بیش از ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده است. از جمله «مهره حیاتی»، «شیب» و «گاو بنفش» بوده که در دنیای کسب‌وکار شناخته شده است.

نکته جالب در مورد ست گودین این است که او هر روز وبلاگش را آپدیت می‌کند تا به‌ صورت رایگان در دسترس همه قرار گیرد.

گودین که دارای مدرک علوم کامپیوتر و فلسفه از دانشگاه Tufts و مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه استنفورد است شرکت تبلیغات اینترنتی Yoyodyne را تأسیس و آن را در سال ۱۹۹۸ به شرکت یاهو فروخت. همچنین او درسال ۲۰۰۵ شرکت دیگری با نام Squidoo را تأسیس و آن را در سال ۲۰۱۴ به HubPages فروخت.

شیب؛ کتابی برای تغییر مسیر در جهت موفقیت

موضوع اصلی این کتاب رهاکردن (جا زدن یا پس کشیدن) بوده و برای افرادی که با چالش‌هایی در مسیر موفقیت روبرو هستند، بسیار مفید است.

از نظر گودین، شیب مسیر ناهمواری است که باید طی کنید تا به هدف بزرگ خود برسید. همچنین شیب راهنمایی برای حرفه افراد، برنامه‌ریزی برای آینده شرکت و رسیدن به خوشبختی در زندگی است.

مقدمه کتاب کار خود را با یک پرسش شروع می‌کند. «چرا شماره یک بودن مهم است؟»

مردم خیلی وقت ندارند و علاقه‌مند به ریسک‌کردن در زندگی نیستند. برای مثال اگر فردی مبتلا به سرطان باشد وقت خود را با دکترهای مختلف تلف نخواهد کرد و مستقیماً به سراغ دکتر اصلی که بهترین است، می رود زیرا زمان و فرصت جهت آزمایش محدود است، او آگاهانه انتخاب خود را به بهترین‌ها محدود می‌سازد.

این فقط شما نیستید که به دنبال بهترین‌ها هستید. همه این‌طور هستند در نتیجه پاداش اولین نفر بودن بسیار زیاد است.

در جهان افراد برتر در شاخه‌های مختلف و زیادی دیده می‌شوند که ویژگی‌های درخشانی دارند. در ادامه برخی از ویژگی های افراد موفق که نویسنده به آن اشاره کرده است را مرور خواهیم کرد.

شیب؛ کتابی برای تغییر مسیر در جهت موفقیت

افراد موفق قدرت خیال‌پردازی دارند. همیشه روی ایده‌ها و پروژه‌های خود کار می‌کنند. آنها علاوه بر کارکردن در دنیا واقعی، قبل از هر کاری ذهن خود را به کار می‌گیرند و تمام پروسه را در ذهن خود طی می‌کنند. کنجکاوی آنها باعث می‌شود همیشه پرتلاش بمانند و در حال انجام کار باشند.

از لحاظ احساسی بالغ هستند افراد موفق انسان‌های آرامی هستند حتی اگر استرس و اضطراب بر آنها غلبه کرده باشد، آنها ارزش تلاش خود را می‌دانند و همیشه از دیگران قدرانی می‌کنند از احساسات خود باخبر بوده و آن را کنترل می‌کنند. آنها سعی می‌کنند استراتژی‌ها خوب را تمرین کنند.

افراد موفق مسئولیت اشتباهات خود را می‌پذیرند. این افراد هیچ‌گاه از پذیرش اشتباهات خود خجالت نمی‌کشند و برای کارها خود دنبال بهانه نیستند. افراد موفق سعی در اصلاح اشتباهات خود داشته، تا از این اشتباهات چیزی‌هایی فرابگیرند.

ریسک‌پذیر هستند. می‌پذیرند که شکست هم گاهی لازمه کار است و بر اساس این دیدگاه مسیری را انتخاب می‌کنند تا حد ممکن موانع را از مسیر خود حذف کرده و مداوم برای پیشرفت خود تلاش می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =