رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه یارانه به جیب ثروتمندان می رود، افزود: انرژی پرداختی از سوی دولت را ۶۳ میلیارد عنوان کرد و گفت:با توجه به این رقم، سالانه به هر نفر ۱۹ میلیون تومان یارانه تعلق‌ می گیرد.

یارانه به جیب ثروتمندان می رود

به گزارش کارآفرین نیوز، مسعود خوانساری هدفمندی در پرداخت یارانه را عامل آسیب رسانی به اقشار آسیب‌پذیر و حرکت در اقتصاد عنوان کرد.

وی در ادامه گفت: دهک‌های پایین درآمدی از یارانه بنزین ۱.۶ درصد بهره می‌برند درحالی‌که دهک‌های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می‌کنند.

خوانساری اثر این سبک پرداخت یارانه را، افزایش اختلاف طبقاتی و تغییر در قیمت ها دانست و اظهار داشت: در صورت آزاد نشدن قیمت‌ها زمینه‌های قاچاق محصولات تولیدی به خارج از کشور فراهم خواهد شد.

هر ایرانی سالانه ۱۹ میلیون تومان یارانه انرژی می گیرد

رئیس اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: همچنان شاهد حضور ارز ترجیحی در اقتصاد ایران هستیم اما امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر نسبت به یکنواخت کردن ارز اقدام کند.

خوانساری از دولت درخواست کرد تا هدفمند کردن یارانه‌ها و حذف ارزهای چندنرخی را در دستور کار قرار دهد. وی نخستین اولویت دولت را جلوگیری از تورم بیشتر اعلام کرد.

وی در ادامه گفت: سال گذشته شاهد رشد اقتصادی ۱.۲ درصدی بودیم و اقتصاد ایران اندکی از رکود خارج شد، بر اساس اطلاعاتی که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در فصل اول امسال از اقتصاد ایران منتشر کردند که بیانگر رشد اقتصادی ۶.۲ تا ۷.۴ درصدی است و ادامه این روند موجب بهبود اوضاع می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه رشد نقدینگی را صعودی دانست و تصریح کرد: در مردادماه رشد نقدینگی به سه هزار هزار و ۹۲۱ میلیارد تومان رسید که علت اصلی آن کسری بودجه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =