با تزریق سرمایه های جدید به استارتاپ‌های هندی، این کشور کمتر از ۵ سال آینده بار دیگر با پشت سر گذاشتن انگلیس، در رتبه پنجم اقتصاد دنیا خواهد ایستاد.

استارتاپ های بومی، عامل تحول اقتصاد هند تا سال ۲۰۲۴

به گزارش گلدمن ساکس، با تحقق رشد سرمایه گذاری ها به میزان بیش از ۵ تریلیون دلار، هند تا ۳ سال آینده بار دیگر جایگاه پنجم اقتصاد دنیا را پس می گیرد.

در این گزارش همچنین آمده است: عرضه اولیه استارتاپ های هندی تا سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور)، ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته که بیش از حجم سرمایه گذاری های انجام شده در تمام سه سال گذشته بوده است.

بر اساس این گزارش، ۱۵۰ شرکت در مسیر عرضه اولیه در ۳۶ ماه آینده قرار دارند و انتظار می رود ارزش بازار (مارکت کپ) فقط از عرضه اولیه های جدید در دو سال آینده بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

برآوردها نشان می دهد که ارزش بازار سهام هند می تواند بین ۳.۵ تا ۵ تریلیون دلار افزایش یابد که موجب می شود این اقتصاد آسیایی، پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار لقب بگیرد.

استارتاپ های بومی، عامل تحول اقتصاد هند تا سال ۲۰۲۴

بسیاری از استارتاپ‌ های فناوری در هند اعلام کرده اند که به زودی برنامه زمان بندی عرضه اولیه خود را اعلام خواهند کرد که آغاز فصل جدیدی در اکوسیستم استارتاپی هند خواهد بود.

استارتاپ هندی زوماتو Zomato (اپلیکیشن راهنمایی و جستجوی رستوران‌های بین المللی و فعال در ۲۳ کشور دنیا) اولین استارتاپ پرآوازه لیست عرضه اولیه خواهد بود. استارتاپ پرداخت( پی تی ام) ، Paytm - غول هندی فناوری و از استارتاپ های زیر مجموعه سافت بانک و علی بابا -، استارتاپ هندی حمل و نقل بین المللی(اولا) Ola و استارتاپ تجارت الکترونیک(فلیپ کارت)‌ Flipkart نیز در زمره شرکت هایی هستند که نامشان در این لیست به چشم می خورد.

استارتاپ های بومی، عامل تحول اقتصاد هند تا سال ۲۰۲۴

تیموتی مو؛ رییس بخش تحقیقات کلان آسیا در گلدمن ساکس و یکی از نویسندگان گزارش مذکور، در گفت و گو با سی ان بی سی می گوید: "آنچه که همگان را به حیرت وامی دارد این است که هند در مسیری قدم برمی دارد که چین در دهه گذشته، آن را پیموده است. مسیری که برای سرمایه گذاران، بسیار وسوسه انگیز و پر سود خواهد بود. شباهت های بسیاری د ر بازار هر دو کشور به چشم می خورد. "

اقتصاد دیجیتال هند

بیش از ۵۰۰ میلیون گوشی هوشمند و بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر اینترنت در هند، ‌دسترسی روزانه به فضای تجارت الکترونیک دارند که از این لحاظ، هند پس از چین در جایگاه دوم است. بخشی از این رشد، مرهون دسترسی به اینترنت ارزان قیمت گوشی تلفن همراه است. پاندمی هم موجب آنلاین شدن بسیاری از بخش ها شد از جمله: خواربار فروشی، خرید، آموزش و پرداخت الکترونیک.

ناگفته نماند پیش از آغاز پاندمی نیز بسیاری از زیرساخت های حیاتی برای فعالیت استارتاپ ها در هند اصلاح شد تا کسب و کارشان رونق بیشتری یابد.

استارتاپ های بومی، عامل تحول اقتصاد هند تا سال ۲۰۲۴

بسیاری از یونیکورن ها – استارتاپ های بیش از یک میلیارد دلار- در چند سال اخیر پا گرفته اند که می تواند به دلیل رشد پر شتاب اکوسیستم اینترنت در هند باشد که در کنار بهبود شرایط سرمایه گذاری خصوصی و محیط مطلوب رگولاتوری در هند می تواند این رشد را تسریع کند.

در گزارش گلدمن ساکس آمده است حداقل ۶۷ یونیکورن خصوصی در هند مستقر هستند و ۲۷ مورد از آنها در سال ۲۰۲۱ به گروه یونیکورن ها وارد شده اند که بیشتر آنها در بخش اقتصاد دیجیتال هند فعال هستند.

با آغاز عرضه اولیه این شرکت های با ارزش، گلدمن ساکس پیش بینی می کند که ارزش بازار هند و شاخص های بازار سهام در مدت زمان کوتاهی متحول شود.

تغییر جهت بازار سرمایه

بر اساس آمار منتشره، انتظار می رود سهم هند از بازار سرمایه جهانی در ۵ سال آینده از ۲.۸ درصد فعلی به ۳.۷ درصد برسد. این رقم حتی از پیش بینی گلدمن ساکس در مورد سهم هند در تولید ناخالص داخلی جهانی در ۵ سال آتی نیز بیشتر است.

شاخص بازار سهام هند نیفتی (Nifty ۵۰) نیز پس از قدرت نمایی استارتاپ های اینترنتی هندی (موسوم به اقتصاد نو) به اعداد بالاتری خواهد رسید. هنوز شرکت هایی که به صورت سنتی تجارت می کنند تسلط و تأثیر بیشتری بر شاخص بازار سهام هند دارند مانند شرکت های بخش انرژی.

استارتاپ های بومی، عامل تحول اقتصاد هند تا سال ۲۰۲۴

اقتصادنو واژه ای است که به صنایع دارای رشد پرشتاب اطلاق می شود که بر پایه تازه ترین فناوری ها بنا می شوند و از عوامل محرک رشد اقتصادی محسوب می شود.

به گزارش سی ان بی سی، تحلیل گران می گویند: بررسی رشد سریع اقتصاد نو (بازار دیجیتال) در شاخص حکایت از آن دارد که هند هنوز نتوانسته است به شاخص اقتصاد نو در چین برسد. چین در دهه گذشته، بیشترین درآمد را از بخش اقتصاد نو کسب کرد.

براساس محاسبات، تحلیل گران گلدمن ساکس بر این باورند که عواملی مانند تجارت الکترونیک و رسانه ها وزن و نقش بیشتری در شاخص نیفتی خواهند داشت. ۲ تا ۳ سال آینده به دلیل عرضه اولیه های بزرگ صنعت تجارت الکترونیک در بازار سهام هند، وزن مالی بخش اقتصاد نو از ۵ درصد به حدود ۱۲ درصد خواهد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =