نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: واردات لوازم خانگی خارجی اعم از سامسونگ، ال‌جی و... باعث شکست تولید داخل می‌شود.

شکست تولید با واردات لوازم خانگی

سیدجواد حسینی کیا در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص بازگشت لوازم خانگی کره ای به بازار ایران تصریح کرد: بازگشت لوازم خانگی خارجی به ضرر تولید داخل است و قطعا آسیبی جدی به آن وارد می کند.

وی افزود: بجای واردات لوازم خانگی خارجی سامسونگ، ال‌جی و... بهتر است زمینه برای ورود تکنولوژی تولید این محصولات به کشور فراهم شود و این تکنولوژی و فناوری های نوین در خطوط تولید داخل مورد استفاده قرار گیرند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی در حال حاضر توانستند بخش زیادی از نیاز بازار را تامین کنند و رشد خوبی در میزان تولید داشتند، نیازی به واردات نداریم.

وی گفت: با بهره گیری از تکنولوژی های جدید تولید شرکت های خارجی، می توانیم به قطب تولید و صادرات لوازم خانگی در منطقه تبدیل شویم و شکوفایی این صنعت را شاهد خواهیم بود.

لزوم کاهش قیمت و افزایش کیفیت لوازم خانگی

حسینی کیا با اشاره به گرانی لوازم خانگی اظهار کرد: برای کاهش قیمت لوازم خانگی و سایر محصولات تولیدی صنایع لازم است مواد اولیه مورد نیاز آن ها بر اساس ارزش ریالی محاسبه شود زیرا در حال حاضر این مواد بر اساس نرخ جهانی مورد محاسبه قرار می گیرند که گرانی قیمت محصول نهایی را به دنبال دارند.

وی گفت: با ارزان تر شدن هزینه های تولید و نظارت دقیق بر بازار، دست تولیدکننده برای افزایش قیمت لوازم خانگی بسته می شود و نمی تواند بیش از ارزش واقعی، محصولات تولیدی خود را به بازار عرضه کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علاوه بر بحث لزوم ارزان تر شدن هزینه های تولید و عرضه لوازم خانگی، ضرورت دارد که محصولات داخلی با کیفیت بالاتری تولید شوند تا مصرف کننده با رغبت بیشتری به خرید آن ها بپردازد.

میزان تولید و صادرات

آمارها حاکی از این است که در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید شده که رشد ۴۰ درصدی تولید به نسبت سال ۱۳۹۹ را نشان می دهد.

همچنین طبق اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، سالانه به میزان ۳۰۰ میلیون دلار از لوازم خانگی ایران به جهان و به‌ ویژه عراق و افغانستان صادر می ‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.