معاون وزیر اقتصاد به هدفمند نشدن پرداخت یارانه در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: یارانه پنهان حدود ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ( GDP) است .

 ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی صرف یارانه پنهان می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، هادی قوامی، در یک گفت و گوی تلویزیونی، یارانه پنهان را مابه‌التفاوت قیمت‌گذاری با قیمت واقعی در اقتصاد کشور عنوان کرد و اظهار داشت: کسری بودجه دولت‌ها که به تورم می‌انجامد فشار مضاعفی به دهک‌های پایین جامعه وارد می کند و کسانی که بیشتر از یارانه‌ها بهره‌مند می‌شوند دهک‌های بالای جامعه هستند.

یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، یارانه هر ایرانی

معاون وزیر اقتصاد، یارانه پنهان ماهیانه برای هر فرد ایرانی را یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: رقم یارانه پنهان در اقتصاد ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است.

قوامی، یارانه پنهان پرداختی به دهک دهم را ۱۷ برابر یارانه پرداختی به دهک اول جامعه عنوان کرد و گفت: در بخش یارانه پنهان، دهک دهم جامعه حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان از یارانه بنزین استفاده کرده و کسانی‌که در دهک اول قرار دارند یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بهره برده اند.

 ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی صرف یارانه پنهان می شود

هدفمندی عدالت نیاورد 

در ادامه این برنامه، رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی به عدم تحقق اهداف هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت:  هدفمندی یارانه‌ها به توزیع عدالت در جامعه کمکی نکرده است. یارانه‌های پنهان و آشکار بیش از بودجه عمومی و معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.  

زارع ، یارانه انرژی دهک‌های درآمدی دهم‌ را ۲۳ برابر یارانه انرژی دهک درآمدی اول عنوان کرد و گفت: از آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، نزدیک ۱۱ سال می‌گذرد، بیش از ۷۱ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند تقریباً همه گروه‌های درآمدی از پرداخت یارانه نقدی (یارانه آشکار) برخوردار می‌شوند و این مغایر با ارتقای عدالت اجتماعی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، شناسایی نشدن دقیق دهک‌های پایین را از مشکلات برخورداری از یارانه‌های نقدی عنوان کرد.

 ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی صرف یارانه پنهان می شود

حذف یارانه نقدی دهک های پر درآمد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود یکی از دلایل افزایش نقدینگی و تورم بالا را اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه ها عنوان کرد و گفت: بیش از  ۱۰ میلیون نفر از سه دهک پردرآمد جامعه نباید یارانه نقدی بگیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.