عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: ارز کشور نباید صرف کالاهایی شود که مشابه آن در داخل، تولید می‌شود.

ارز کشور صرف واردات کالاهای مشابه تولید داخل نشود

محمد حسن آصفری در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به ضرورت حمایت از تولیدات داخلی اظهار کرد: یکی از مسائلی که در کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حمایت از تولید داخل بوده که به هر نحوی باید این موضوع پیگیری شود. حمایت از تولید ملی می تواند با استفاده از سیاست ‌های تشویقی، ارائه تسهیلات، فعالیت های فرهنگی و ... صورت گیرد.

وی افزود: حمایت از تولید داخلی اشتغالزایی، ارزآوری برای کشور، کاهش فاصله طبقاتی، افزایش ثروت کشور و تقویت پول ملی را به دنبال خواهد داشت. همچنین تولیدکنندگان ایرانی نیز در این مسیر وظایف خود را باید انجام دهند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی باید محصولات با کیفیت تولید و سعی کنند قیمت تمام شده محصولاتشان از کالای مشابه خارجی پایین‌تر باشد و خدمات پس از فروش ارائه دهند. مجموعه این اقدامات رغبت مردم را به سمت استفاده از محصولات داخلی افزایش می‌دهد.

ضرورت ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی

آصفری درباره زمزمه ورود لوازم خانگی کره ای در قبال پول های بلوکه شده ایران در این کشور گفت: بجای واردات، می‌توان ارز کشور را برای هزینه مواد اولیه محصولاتی مصرف کرد که در داخل تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه نباید در بازار انحصار ایجاد کنیم، ادامه داد: بایستی بازار داخلی بتواند کالایی تولید کند که مردم برای خرید آن رغبت پیدا کنند به عنوان مثال در صنعت لوازم خانگی برخی شرکت‌ها به مراتب محصولات با کیفیت تری از مشابه خارجی تولید می ‌کنند که باید از آن ها حمایت کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عوارض واردات محصولاتی که مشابه آن در داخل تولید می شود، هر چقدر بالاتر باشد موجب ارزانتر بودن کالای ایرانی می شود که به عنوان سیاست تشویقی و تسهیل‌گر تولیدات داخل قابل اجرا است. در عین حال، اگر عوارض واردات این محصولات پایین باشد ضربه سنگینی به تولیدات داخلی وارد می شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم تسهیلات و منابع لازم را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم و از سوی دیگر با اتخاذ سیاست های تشویقی برای خریداران، مردم را ترغیب کنیم که از کالای ایرانی استفاده کنند. معافیت های مالیاتی و تخصیص ارز ترجیحی برای کالاهایی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد اقدامی غلط و در حقیقت خیانت به کشور است.

آمارها نشان می دهد، بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال ۱۳۹۹ در ایران تولید شده و کارشناسان، اشتغال مستقیم در این حوزه را بیش از ۳۰۰ هزار نفر و گردش مالی سالانه در این صنعت را ۶ میلیارد دلار عنوان کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =