این روزها سازندگان خودروهای الکتریکی، پیشتاز صنعت خودروسازی به شمار می آیند اما نمی توان تلاش های گسترده خودروسازان بزرگ برای تولید خودروهای هیدروژنی را به عنوان نسل جدید خودروها نادیده گرفت.

تلاش کمپانی های بزرگ آلمانی برای ساخت خودروهای هیدروژنی

به گزارش کارآفرین نیوز، خودروسازان مطرح دنیا مانند بی ام دبلیو (BMW) و فولکس واگن (VW) به منظور کاهش پله ای و توقف استفاده از سوخت های فسیلی، پیش تولید نمونه های خودروهای هیدروژنی را نیز به موازات و همزمان با تولید خودروهای الکتریکی در دستور کار خود قرار داده اند. 

این خودروساز شناخته شده در کانون توجه طرفداران محیط زیست قرار گرفته و تاکنون میلیاردها دلار برای تحقیق و توسعه سوخت هیدروژنی، مانند فولاد و  اجزای شیمیایی مورد نیاز نسل آینده خودروها هزینه کرده است. نتیجه رقابت تنگاتنگ انتخاباتی برای انتخاب صدر اعظم جدید آلمان در روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱ (۴ مهر ۱۴۰۰) نیز می تواند موجب ورود طرفداران و دوستداران محیط زیست به دولت ائتلافی شود و این فناوری را چندین گام به جلو براند.

تلاش کمپانی های بزرگ آلمانی برای ساخت خودروهای هیدروژنی

بی ام دبلیو؛ مهم ترین پیشتاز و مدعی ساخت خودروهای هیدروژنی در میان خودروسازان است که مسیر بازاریابی انبوه (mass-marketing) تا سال ۲۰۳۰ را طراحی و برنامه ریزی کرده است. بازاریابی انبوه؛ یکی از روش‌های پرکاربرد بازاریابی است که نیازهای انبوه مردم را هدف قرار می دهد و نیازی به مزیت رقابتی یا تمرکز روی نیازهای گروه خاصی از جامعه ندارد. با این تعریف، شرکت بی ام دبلیو، غلبه خودروهای هیدروژنی را در بازار خودرو، غیر قابل انکار می داند زیرا تا سال ۲۰۳۰، بخش  وسیعی از بازار و مردم به سراغ این خودروها خواهند رفت. این خودروساز آلمانی، نیم نگاهی هم به روند تغییر سیاست ها در مورد خودروهای هیدروژنی در اروپا و چین دارد تا از تحولات و نیازهای بازار سایر کشورها نیز مطلع باشد. 

تلاش کمپانی های بزرگ آلمانی برای ساخت خودروهای هیدروژنی

این خودروساز در پروژه ای با سرمایه گذاری دولت آلمان، نمونه خودروی هیدروژنی را روی پلتفرم X۵ SUV تولید کرده است.

یورگن گلدنر (Jurgen Guldner)؛ معاون شرکت بی ام دبلیو و رییس طرح تولید خودروهای هیدروژنی در گفت‌و گو با رویترز اعلام کرد: " بی ام دبلیو تا سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ دستگاه نمونه آزمایشی خودروی هیدروژنی را برای تست و عیب یابی، روانه جاده های آزمایشی خواهد کرد. در صورت افزایش تقاضا، خواه به دلیل سیاست های حزب پیروز در انتخابات آلمان و خواه بر اساس رویکرد محیط زیستی مردم، ما آماده تولید انبوه هستیم و مدت هاست تیم بی ام دبلیو آماده توسعه خط تولید نسل جدید خودروها است. در این دهه، شاهد پیشرفت های غیرقابل باوری در این صنعت خواهیم بود".

چند سال اخیر، شرکت فولکس واگن نیز تیمی متشکل از بیش از ۱۰۰ مهندس و مکانیک خبره را مسئول تحقیق در مورد خودروهای هیدروژنی کرده است. حاصل کار این تیم پیش تولید چند دستگاه از این خودرو است.

لزوم کاهش هزینه استفاده از هیدروژن 

کامیون سازان بزرگ دنیا مانند دایملر، ولوو و هیوندا نیز اعلام کرده اند از این فناوری نسل آینده، استقبال خواهند کرد زیرا باتری های الکتریکی برای کامیون‌های تجاری که در مسیرهای طولانی حرکت می کنند بسیار سنگین و حجیم خواهد بود.

تلاش کمپانی های بزرگ آلمانی برای ساخت خودروهای هیدروژنی

برای دستیابی به  اهداف "حمل و نقل بی کربن"، خودروهای هیدروژنی یکی از بهترین گزینه هاست. گرچه هنوز باید برای کاهش قیمت این فناوری دوستدار محیط زیست، تلاش بسیار کرد. دوستداران محیط زیست، استفاده از هیدروژن برای سوخت مورد نیاز هواپیما و کشتی را نیز مفید توصیف می کنند و نقش آن را در آینده صنعت حمل و نقل بسیار اساسی می دانند. قیمت بالای این سوخت سازگار با محیط زیست همچنان یک از دغدغه های خودروسازان و حامیان اصل پایداری کره زمین است.

در گام اول، اتحادیه اروپا نیز تصمیم دارد جایگاه‌های سوخت هیدروژنی بیشتری برای وسایل نقلیه تجاری بسازد تا دسترسی به آن تسهیل شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =