عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با اینکه آزادسازی واردات خودرو منجر به تنظیم بازار، افزایش تولید و کیفیت محصولات داخلی می‌شود اما این مصوبه مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته است.

بلاتکلیفی آزادسازی واردات خودرو

حجت الله فیروزی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص آزادسازی واردات خودرو افزود: مصوبه آزادسازی واردات خودرو را می توان به عنوان مشوقی برای افزایش کمیت و کیفیت خودروهای داخلی تلقی کرد که با انجام اصلاحاتی از سوی مجلس یازدهم به شورای نگهبان ارسال شد اما شورا، آن را به مجلس بازگردانده است.

وی اظهار کرد: در این مصوبه، مجلس سه راهکار برای واردات مدیریت شده خودرو ارائه کرده تا با آزادسازی آن، صدمه ای به تولید داخلی وارد نشود و از خروج ارز از کشور جلوگیری کند با این حال، شورا ماده ۱۰ این طرح را مغایر با قانون دانسته است.

تنظیم بازار خودرو با آزادسازی واردات

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: این در حالی است که آزادسازی واردات خودرو باعث تنظیم بازار خودرو از نظر میزان عرضه و تقاضا می شود زیرا در حال حاضر، میزان تقاضا بیش از عرضه خودروسازان است و بر هم خوردن این تعادل، افزایش قیمت ها را به دنبال داشته است.

بلاتکلیفی آزادسازی واردات خودرو

وی بیان کرد: از سویی، در طرح آزادسازی واردات خودرو پیش بینی کرده بودیم که به جهت جلوگیری از آسیب رساندن به تولید داخل، شورای رقابت هر ۶ ماه یکبار به بررسی وضعیت بازار خودرو و میزان عرضه و تقاضا بپردازد و بر این اساس اجازه واردات به میزان مشخص را بدهد.

فیروزی گفت: شورا در حالی با آزادسازی واردات خودرو موافقت نکرده که واردات این محصولات می تواند باعث ایجاد رقابت در بازار شود و تولیدکننده داخلی را وادار به بالا بردن کیفیت خودروها کند.

وی خاطرنشان کرد: در مصوبه مذکور، مجلس روی صادرات خودرو هم تاکید کرده بود به این نحو که هر شخص حقیقی و حقوقی که بتواند خودروهای داخلی را صادر کند، می ‌تواند خودرو وارد کند. 

مصوبه خودرویی مجلس برگشت خورد

سخنگوی شورای نگهبان روز، ۳۱ شهریورماه اعلام کرد: طرح ساماندهی صنعت خودرو که چند باری در تردد بین مجلس و شورای نگهبان بود، امروز بررسی شد. اعضای شورا نسبت به مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشتند. مثلا راجع به واردات بدون انتقال ارز ابهاماتی مطرح شد چون شقوق مختلفی را در بر می‌گرفت، از مجلس خواسته شد که موضوع مقداری دقیق‌تر و شفاف‌تر شود.

بلاتکلیفی آزادسازی واردات خودرو

هادی طحان نظیف افزود:‌  هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع مستقر است، طی نامه‌ای مواردی را با عنوان مغایرت با سیاست‌ها اعلام کرده که ما بر اساس مقررات موظفیم این موارد را به مجلس اعلام کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =