بورس در هفته پایانی شهریور بازار با افت ۴.۳ درصدی همراه بود و به طور کامل از محدوده حمایتی ۱.۴ میلیون دور شد که این موضوع در میان سهامداران یک نگرانی جدی محسوب می شود.

بورس در هفته پایانی شهریور چگونه بود

به گزارش کارآفرین نیوز، افت بورس برای سهامداران و افرادی که با امید کسب سود به این بازار وارد شده اند، بسیار نگران کننده بود که حتی شاید به خروج از این بازار منجر شود.

در هفته اخیر گروه های فرآورده های نفتی، محصولات شیمیایی و کانه های فلزی در اولویت نخست فروش حقیقی ها بوده اند.

همچنین سهامداران خرد گروه های کوچکی نظیر کانی غیر فلزی، تامین آب، برق و گاز، کاشی، سرامیک و معادن را در لیست خرد خود قرار دادند.

افت شاخص بورس به نحوی بود که سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد که به عنوان سد مقاومتی شناخته می‌شد را از دست داد.

هفته پایانی کار خود را با افت ۳۸ هزار واحدی آغاز کرد و این روند نزولی در بازار حکم‌فرما بود، فقط در روز دوشنبه ۷ هزار واحد رشد داشت، اما این رشد ادامه دار نبود و در ادامه بازار با افت شاخص همراه بود.

بورس در هفته پایانی شهریور

به طور کلی هفته پایانی شهریور به مانند کل ماه بود به گونه ای که در شهریور ماه بازار سرمایه در یک روند کاملا نوسانی بوده که این نوسان بیشتر تمایل به سقوط بوده است. بازار سرمایه در این ماه با کاهش ۸.۵ درصدی مواجه شده است.

این افت در حالی اتفاق افتاده است که شاخص کل از میانه های خرداد روند صعودی به خود گرفت و تا اوایل شهریور این رشد در بازار حکم‌فرما بود. در ماه جاری شاخص کل بیش از ۱۲۹ هزار واحد افت داشته است.

همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز در این هفته روند مشابه با شاخص کل داشت به گونه ای که ۷.۷۶ درصد افت داشت.

بورس در هفته پایانی شهریور

 شاخص کل هم وزن در این ماه بیش از ۲۰ هزار واحد افت کرد. شاخصی که به سطح ۴۷۰ هزار واحد نیز رسیده بود ولی نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد و در مجموع بازدهی آن در ماه جاری، منفی ۴.۷ درصد بود.

کارشناسان اعتقاد دارند در ماه های گذشته بازار نسبت به تیم جدید اقتصادی دولت، وعده های مطرح شده در بورس و جبران زیان سهامداران امیدوار شده بود ولی به دلیل اخبار ضد و نقیض از مذارکات و  هراس ریزش دلار بازار با یک روند اصلاحی مواجه شده است.

از طرفی برخی از کارشناسان روند نوسانی و نزولی بازار را به دلیل نبود تقاضا عنوان کرده اند.

همچنین نباید از تاثیر عرضه های اولیه صورت گرفته غافل بود. در شهریور ماه، عرضه اولیه جان بازار را گرفته است و این مساله فشار فروش را نسبت به گذشته افزایش داده است.

تحلیل های صورت گرفته نشان می دهد که در صورت احیای برجام، بازار در کوتاه مدت با روند اصلاحی همراه خواهد بود اما در بلند مدت باعث سودآوری شرکت های بورسی خواهد بود.

از سوی دیگر تحلیلگران بازار سرمایه اعتقاد دارند با فرض کاهش قیمت دلار - حتی کاهش تا ۲۰ هزار تومان - روند نزولی در این بازار رخ نداده و بازار به مانند سابق سودآور خواهد بود.

در واقع تحلیلگران معتقد هستند از انجایی که بسیاری از سهام ها در کف قیمتی خود قرار دارند، نرخ دلار ۲۰ هزار تومانی نیز سبب سودهی بازار سرمایه خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =