نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پیشنهاد اخیر کره‌ای‌ها برای بازگشت لوازم خانگی سامسونگ و ال‌جی با روح اقتصادی ایران سازگاری ندارد و بسیار مضحک و غیر قابل پذیرش است.

پیشنهاد بازگشت لوازم خانگی کره‌ای‌ به ایران غیرقابل پذیرش است

ابراهیم عزیزی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص بازگشت لوازم خانگی کره ای به بازار ایران اظهار کرد: بنا بر استقلال اقتصادی و خودکفایی، باید به سمتی برویم که در تولید لوازم خانگی به توان داخل اتکا کنیم.

وی افزود: بازگشت لوازم خانگی کره‌ای به بازار، سزاوار ایران نیست و می توان آن را پیشنهادی بی‌شرمانه تلقی کرد. لازم است که وزارت اموز خارجه و مسئولان مربوطه هر چه سریعتر نسبت به این مسئله موضع‌گیری کنند و در مقابل این قبیل پیشنهادات بایستند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر متناسب با نوع نیاز و اولویت های کشور جهت واردات کالا این اقدام صورت بگیرد ممکن است توجیه پذیر باشد اما  در شرایط کنونی این پیشنهاد به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و نمایندگان مجلس این اقدام را شایسته نمی‌دانند؛ انتظار می‌رود واکنش جدی‌تری به این پیشنهاد کره‌ای‌ها صورت بگیرد.

کره‌ای‌ها در زمان تحریم بازار ایران را رها کردند

وی با اشاره به این موضوع که در حوزه لوازم خانگی، تولیدات داخلی کفاف نیاز کشور را می‌دهد و عده‌ای در داخل از ورود کالای کره‌ای کسب منفعت کرده و از این پیشنهاد حمایت می‌کنند، گفت: اگر نوع کالای وارداتی متناسب با نیاز کشور باشد و آن کالا در داخل تولید نشود، ممکن است توجیه پذیر باشد اما کالاهایی که امروزه بناست به ازای پول های بلوکه شده وارد کشور شود هیچ توجیهی ندارد و اگر وزارت صمت این اقدام را انجام دهد، مجلس به مسئله ورود می‌کند و تذکر جدی خواهد داد.

عزیزی با اشاره به اینکه کره‌ای‌ها در زمان تحریم بازار ایران را رها و به مردم ایران پشت کردند، گفت: امروزه به کشوری وابسته نیستیم که بخواهیم محصولاتمان را به روش پیشنهاد شده از سوی کره‌ای‌ها تامین کنیم. کره‌ای‌ها نباید از این قبیل پیشنهادات به ایران بدهند. روحیه مجلس نشان داده که اجازه نخواهد داد کشور مغلوب کره‌ای‌ها شود.

وی خاطرنشان کرد: کره‌ای‌ها بازار ایران را از دست داده‌اند که خود تنبیهی برای شرکت‌های آن‌ها است. تحریم کالای کره‌ای درس عبرت خوبی برای آنان خواهد شد و پیرو آن، رونق تولید و استقلال اقتصادی در کشور محقق می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.