معاون آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد که سال آبی مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰ درحالی به پایان رسید که بارش‌ها نسبت به متوسط دوره بلندمدت ۵۲ ساله با کاهش ۳۷ درصدی همراه بوده است.

کاهش ۳۷ درصدی بارندگی در سال آبی

قاسم تقی زاده خامسی در صفحه اینستاگرام خودنوشت: اول مهر برای مدیران عرصه آب در ایران چه در خشکسالی و چه تر سالی که اول سال آبی جدید است؛ با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار همراه است و این نگرانی اکنون که کشورمان با تغییر اقلیم روبرو شده، افزایش بیشتری دارد. زیرا تغییر اقلیم بنا به گفته صاحبنظران سرزمین را با سال‌های خشک طولانی و تر سالی‌های همراه با سیل‌های مخرب روبرو خواهد کرد.

معاون آب و آبفای وزیرنیرو همچنین ادامه داده: با وجود کاهش ۳۷ درصدی بارش‌ها همچنین آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که اگر نبود سیل و بارندگی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ موجودی مخازن سدها بسیار کمتر از این می‌بود.

سازمان هواشناسی پاییز امسال را نیز خشک و زمستان را طبیعی و زیرطبیعی پیش‌بینی کرده است، هرچند پیش‌بینی بیش از یک ماه حدود ۵۰ درصد قابل اطمینان است.

افزایش شوری آب آشامیدنی

تقی زاده خامسی ادامه داد: با اینکه برای تامین آب در سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، در برخی مناطق مثل خوزستان در صورتی‌ که جلوی کشت محصولاتی چون کلزا، چغندر و محصولات پر آب بر گرفته نشود به طور قطع در پایین دست کارون بزرگ و کرخه، شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت‌ها را ممنوع اعلام کرده، ولی جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.

تقی زاده خامسی نوشت: علت شوری ورود زه آب‌های نیشکر، برنج و پسآب‌های صنعتی در طول پیمودن بیش از  ۳۵۰ کیلومتر آب خروجی از سدها در مسیر رودخانه و کانال‌های روباز و علت نرسیدن آب به پایین دست برداشت های غیرقانونی آب در این مسیر است.

پیش از این، شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرده بود که حجم آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۶ شهریور در حالی به ۲۹ میلیارد و ۳۵ میلیون متر مکعب رسید که این رقم سال گذشته ۵۵ میلیارد و ۶۱ میلیون متر مکعب بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.