بررسی جزییات جدیدترین گزارش عملکرد بانک های کشور نشان می دهد که در مردادماه امسال به صورت کلی بالغ بر ۳ ملیارد و ۱۶۱ میلیون تراکنش از طریق ۱۱۸ میلیون و ۸۰۱ هزار کارت بانکی تراکنش دار انجام شده که در سه بخش کارت های اعتباری، برداشت و بن کارت و هدیه قابل تقسیم است.

ثبت ۳.۱ میلیارد تراکنش بانکی در ۳۰ روز/ سهم هر روز؛ ۱۰۰ میلیون تراکنش

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ سهم ۳۲ بانک و موسسه اعتباری رسمی کشور از مجموع ۳ میلیارد و ۱۶۱ میلیون تراکنش متفاوت بوده و برخی از بانک ها به نسبت بقیه بانک ها از سهم بالاتری برخوردارند. به صورت کلی، برخی بانک ها مانند تجارت، ‌رفاه کارگران، صادرات، ملت، سپه و ملی ایران سهم به مراتب بیشتری از سایر بانک ها دارند.

بر پایه این گزارش، هرچند تعداد کارت های تراکنش دار در مردادماه امسال به نسبت تیرماه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار کارت کمتر بوده، با این وجود از کل کارت های دارای تراکنش، ۱۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار کارت برداشت، بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت هدیه و بن کارت و حدود ۳۰۰ هزار کارت نیز اعتباری بوده است.

ثبت ۳.۱ میلیارد تراکنش بانکی در ۳۰ روز/ سهم هر روز؛ ۱۰۰ میلیون تراکنش

در مجموع می توان گفت دو بانک اول دولتی بزرگ کشور یعنی سپه و ملی به تنهایی حدود ۳۵ درصد کل کارت های برداشت را پوشش داده اند و در این بین بانک های خصوصی سهم های پایین ترین را داشته اند.

سهم نامتوازن بانک های دولتی در میزان کارت های بانکی تراکنش دار و همچنین سهم کلی از تعداد ۳ میلیارد و ۱۶۱ میلیون تراکنش انجام شده می تواند به دلایلی مانند تعداد شعب، میزان استقبال مردم در استفاده از خدمات و کارت های آن بانک ها، ارائه خدمات ویژه توسط برخی بانک ها به اقشاری از جامعه مانند پرداخت حقوق بازنشستگان، تعداد دستگاه های آماده ارائه خدمات الکترونیک بانکی، وضعیت زیرساخت های بانک ها، برنامه برخی بانک ها برای کسب سهم بالاتر در بازار تراکنش ها و مباحثی از این دست باشد.


۱۰ بانک و موسسه اعتباری فاقد تراکنش 

۱۰ بانک و موسسه اعتباری کشور در مردادماه امسال هیچ فعالیتی در کارت های اعتباری تراکنش دار نداشته اند و سهم آنها در جدول ارائه شده از سوی شاپرک صفر است. در عین حال، یک بانک نیز هیچ سهمی از مجموع ۱۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار کارت برداشت و ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت هدیه در مردادماه امسال نداشته است.

به صورت کلی نگاهی به آمار عملکرد بانک های کشور و تعداد تراکنش های انجام شده نشان می دهد که میزان استقبال جامعه در استفاده از خدمات کارت های بانکی و همچنین ثبت تراکنش های الکترونیک در میزان بالایی قرار دارد. به صورت متوسط در مردادماه امسال در هر روز ۱۰۰ میلیون تراکنش بانکی انجام شده و این میزان خدمات از طریق زیرساخت ها و خدمات الکترونیک نظام بانکی کشور محقق شده است.

ثبت ۳.۱ میلیارد تراکنش بانکی در ۳۰ روز/ سهم هر روز؛ ۱۰۰ میلیون تراکنش

طبق آمار مردادماه امسال، ‌در هر ساعت بالغ بر ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار تراکنش بانکی در کل کشور به ثبت می رسد. تا چند سال پیش،‌ یکی از مشکلات استفاده از خدمات الکترونیک نظام بانکی کشور،‌ قطعی شبکه شتاب، قطع خدمات بانک ها به روی کارت های سایر بانک ها به دلیل اختلال شبکه و افزایش ظرفیت استفاده از دستگاه های خودپرداز، زیرساخت ناکافی و ... خودنمایی می کرد که امروز باید گفت تقریبا تمامی این مشکلات مرتفع شده است.

همچنین در گذشته نه چندان دور، میزان تراکنش های ناموفق بانک ها به عنوان یکی از مشکلات خدمات الکترونیک بانک ها مطرح بوده که با فشار بانک مرکزی به نظام بانکی و اعمال برخی جرایم، وضعیت امروز بانک ها در این بخش ها در سطح قابل قبولی قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =