انتشار صورت های مالی بانک های دولتی با هدف شفاف سازی عملکرد بانک ها و مجموعه های مالی زیر مجموعه دولت و به طور مشخص وزارت امور اقتصادی و دارایی؛ از اتفاقاتی است که با روی کار آمدن دولت سیزدهم کلید خورده است.

بازگشایی پرونده عملکرد بانک‌های دولتی

به گزارش کارآفرین نیوز، شفاف سازی عملکرد بانک ها و شرکت های دولتی که از آن به عنوان یکی از وعده های سیداحسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصای و دارایی دولت سیزدهم یاد می شود در روزهای اخیر و در پی انتشار صورت هالی برخی بانک ها از جمله بانک ملی ایران، بازخوردهای فراوانی داشته است.

برخی با تمرکز بر زیان ها و بخش های منفی عملکرد این بانک بزرگ دولتی کشور از ادامه این روند و با هدف اصلاح پذیری روندهای گذشته استقبال کرده اند و برخی نیز نتیجه عملکرد انتشار یافته بانک ها را بدون در نظر گرفتن برخی مسائل آنها از جمله تسهیلات تکلیفی دولت و مجلس و مشکلات حل نشده اموال مازاد و منجمد شده و ... دقیق نمی دانند.

در عین حال، این موضوع که وزارت اقتصاد در خصوص شفاف سازی عملکرد بانک های دولتی و همچنین شرکت های زیر مجموعه بانک ها حرکت کرده، مورد تایید قریب به اتفاق کارشناسان و فعالان در حوزه بانکی کشور قرار گرفته است.

بتازگی وزیر اقتصاد در توییتی خبر از انتشار صورت های مالی بانک های مسکن، توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن و کشاورزی پس از بانک ملی ایران داد.

بازگشایی پرونده عملکرد بانک‌های دولتی

خاندوزی معتقد است فشاری از ناحیه اصلاح ترازنامه بانک های دولتی بر مردم وارد نخواهد شد.

همچنین عباس معمارنژاد؛ معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد نیز اعلام کرد، پس از انتشار عملکرد بانک های دولتی در سامانه کدال، ‌انتشار صورت های مالی شرکت های زیرمجموعه وزارت اقتصاد و پس از آن انتشار صورت های مالی شرکت های زیرمجموعه دولت در خارج از وزارت اقتصاد هدفگذاری شده است.

انتظار می رود این اقدام وزارت اقتصاد،‌ برخی اصلاحات اساسی در روندها و شیوه های عملکردی بانک های دولتی در آینده نزدیک با هدف بهبود امور و مثبت شدن ترازنامه در سال های آینده را در پی داشته باشد.

هرچند همانگونه که عنوان شد برخی مطلعین و افراد دارای تخصص در حوزه نظام بانکی مانند حسین زاده بحرینی؛ نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این‌باره بر تاثیر تحریم ها،‌ مشکلات روابط بین الملل و مراودات خارجی بانک ها و همچنین تورم و تسهیلات تکلیفی دولت و مجلس را در عملکرد نامناسب بانک های دولتی تاثیرگذار می دانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =