مرکز آمار ، شاخص‌های کلان اقتصادی و حوزه‌های بخشی را به همراه جدول مقایسه دهه پایان قرن چهاردهم خورشیدی ارائه کرد که نشان از افزایش نرخ ضریب جینی، کاهش بیکاری و افزایش تورم و نقدینگی دارد.

نگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

به گزارش کارآفرین نیوز، در این گزارش به تفضیل به رشد اقتصادی، رشد تولید ناخالص داخلی، تغییرات جمعیتی، نرخ بیکای، نسبت اشتغال، مشارکت اقتصادی، تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار و ضریب جینی پرداخته شده است.

رشد اقتصادی

آمار ها حکایت از این دارد که در سال های ۹۱، ۹۷ و ۹۸ رشد اقتصادی کشور منفی بوده است و به سبب بروز نشانه هایی از تخلیه شوک ها منفی در کشور، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۹ برابر با .۷ درصد بوده است.

همچنین سهم ارزش افزوده گروه کشاورزی از GDP (تولید ناخالص داخلی )حکایت از رشد ۱.۴ درصدی این بخش در پایان دوره ده ساله دارد به گونه ای که از ۵.۵ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۶.۹ درصد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

تگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

با وجود افزایش سهم کشاورزی از GDP سهم بخش صنعت بوده است به گونه که در بخش صنعت طی ده سال این رقم ۹.۴ درصد کاهش یافته است.

همچنین  در گروه خدمات این سهم از ۴۴.۲ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۵۲.۳ درصد در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است که حکایت از رشد  ۸.۱ درصدی دارد.

بالاترین رشد اقتصادی کشور در دهه گذشته به سال ۱۳۹۵ مربوط بوده که در گروه صنعت و استخراج نفت خام و گاز طبیعی اتفاق افتاده است همچنین تنها در گروه کشاورزی رشد مداوم اقتصادی ( بجز در سال ۱۳۹۷) گزارش شده است.

نقدینگی

در سال های اخیر نرخ رشد نقدینگی از متوسط چهل ساله کشور (۲۵) درصد بسیار فراتر رفت. این نرخ در سال ۱۳۹۰ برابر با ۲۰.۱ درصد بود، با این وجود نقدینگی در سال ۱۳۹۹ به ۴۰.۶ درصد افزایش یافت.

تگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

براساس گزارش مرکز آمار نرخ نقدینگی تا سال ۱۳۹۲ رشد عجیبی را تجربه کرد و به بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت با این وجود تا سال ۹۷ این نرخ در محدود ۲۵ درصد بود. ولی از سال ۱۳۹۷ این نرخ با جهش همراه بود.

نرخ بیکاری

تگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

براساس گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری از ۱۲.۴ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۸.۸ درصد دربهار ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرده است.

تورم

تگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

براساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم مرداد ماه به ۳۹.۶ درصد افزایش یافته است. درواقع پس از کاهش نرخ تورم در حد فاصل بین سال های ۹۲ تا ۹۶، این شاخص اقتصادی با یک جهش همراه بود.

ضرب جینی

ضریب جینی در این دهه نیز با افزایش همراه بوده است به گونه ای که از ۳۷ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۴۰.۶ درصد در سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است.

تگاهی به شاخص های کلان اقتصادی در دهه ۹۰

ضریب جینی معیار اندازه گیری توزیع درآمد در یک جمعیت است که نشان دهنده افزایش شکاف طبقاتی در دهه اخیر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =