اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا از توافق این کشور به همراه ژاپن، آمریکا و هند برای بهبود امنیت زنجیره تامین فناوری های حیاتی مانند انرژی های پاک و تسهیل دسترسی نیمه رساناها خبر داد.

توافق ۴ کشور برای بهبود زنجیره تامین فناوری های حیاتی

به گزارش رویترز، در این نشست چهارجانبه که ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲ مهر) در واشنگتن برگزار شد، گروه چهارگانه یا کواد ( استرالیا، ژاپن، آمریکا و هند) بر سر موضوع مشارکت در تأمین امنیت زیرساخت های حیاتی توافق کردند.

موریسون پس از این دیدار در مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام کرد: در این نشست بر سر موضوع اتصال مستقیم تولیدکنندگان مواد معدنی در استرالیا با مصرف کنندگان نهایی این مواد استراتژیک در آمریکا، هند و ژاپن بحث و تبادل نظر شد و به توافق های مثبتی دست یافتیم.

استرالیا و چین از بزرگترین تولید کنندگان مواد معدنی کمیاب در جهان هستند. همچنین استرالیا اصلی ترین منبع تأمین مواد معدنی موردنیاز باتری خودروهای الکتریکی مانند نیکل، مس و کبالت است.

توافق ۴ کشور برای بهبود زنجیره تامین فناوری های حیاتی

در پی انتشار گزارش نشست گروه چهار جانبه در روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۱ (۳ مهر)، دولت چین به این توافق واکنش نشان داد و آن را "محکوم به شکست" خواند.

دیگر اعضای گروه کواد نیز در مصاحبه های جداگانه، قدردانی خود را از ایفای نقش متعهدانه استرالیا در حفظ اتصال و امنیت زنجیره تأمین مواد حیاتی صنایع فناوری های نوین ابراز داشته اند.

موریسون افزود: استرالیا یکی از اولین و بزرگترین تولیدکنندگان مواد معدنی در دنیا است. معتقدیم که می توانیم از این پس، نقش بسیار پر رنگ‌تری در تأمین نیازهای صنایع فناوری‌ های آینده داشته باشیم.

استرالیا در سال ۲۰۲۲، میزبان نشست زنجیره تأمین انرژی های پاک با هدف توسعه نقشه راه برای ساخت زنجیره تأمین مورد نیاز در منطقه اقیانوسیه و هند (Indo- Pacific: موسوم به منطقه هند- آرام) است.

 سران کشورهای کواد همچنین در مورد راه‌های حفظ و بهبود امنیت زنجیره تأمین نیمه رساناها بحث و گفت‌وگو کردند.

در پی شیوع کووید-۱۹و کاهش تولید نیمه رساناهای مورد نیاز صنعت خودروسازی، خودروسازان مطرح دنیا که با مشکلات عدیده ای در خط تولید خود مواجه شدند، به دنبال راه حل مطمئن و پایدار برای تأمین مواد معدنی مورد نیاز صنعت خود هستند.

 در پایان گفت‌وگو، موریسون بار دیگر بر اهتمام مقامات کشورش در ایجاد و حفظ امنیت اکوسیستم تأمین نیمه رساناها تأکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =