دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: نرخ عرضه سیمان در بورس (کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان) مربوط به تحویل این کالا درب کارخانه به مشتری است که بدون احتساب ارزش افزوده و هزینه حمل و سود، تعیین شده است.

دو عامل اصلی اختلاف نرخ سیمان در بورس و بازار

عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص قیمت عرضه سیمان در بورس اظهار کرد: هر پاکت سیمان در حال حاضر به قیمت ۲۵ هزار تومان در بورس کالا معامله می شود.

وی افزود: با اینکه سیمان به قیمت مذکور از طریق بورس کالا عرضه می شود اما برای تحویل از کارخانه به خریدار و انتقال آن به انبار عامل، مشمول ۹ درصد ارزش افزوده و هزینه ۷ تا ۹ هزار تومانی کرایه حمل به ازای هر کیسه، سود عامل (این سود قانونی است) می شود. خریدار هم برای تحویل سیمان به مصرف کننده، هزینه هایی بابت تخلیه انبار و بارگیری را متحمل می شود که با احتساب سود عامل، هر پاکت سیمان در نهایت به قیمت ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

دو عامل اصلی اختلاف نرخ سیمان در بورس و بازار

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به کمبود و گرانی سیمان در برخی مناطق، گفت: ممکن است به دلیل گران شدن هزینه حمل کالا، در برخی مناطق با مساله کمبود سیمان مواجه شده باشیم اما این موضوع را نباید به کل تعمیم داد. از سویی، چون ممکن است جابجایی سیمان از مناطق پرتولید به مناطق پرمصرف با هزینه بیشتری صورت گیرد، به طور طبیعی قیمت فروش سیمان هم بیشتر می شود.

پیش‌تر وزیر صمت اعلام کرد: قیمت سیمان به صورت پاکتی به زیر ۲۵ هزار تومان رسید و قیمت سیمان فله هم نزدیک به ۱۸ هزار تومان ارزان‌تر شد.

سید رضا فاطمی امین این نکته را نیز گفت که عرضه سیمان در بورس تجربه خوبی بوده است و کارها باید با جدیت هر چه بیشتر دنبال شود و انتظار می‌رود همه پروژه‌ها از جمله ۱۹ پروژه نظام توزیع و پوشش کالا در سامانه با قدرت ادامه یابد.

شفاف‌سازی معاملات سیمان از طریق بورس

شیخان تصریح کرد: تمامی موارد مذکور در سامانه جامع تجارت ایران ثبت می شود و توسط دستگاه های نظارتی مورد بررسی قرار می گیرد. با ادامه این روند به سمت شفاف سازی بیش از پیش معاملات سیمان از طریق بورس کالا می رویم.

دو عامل اصلی اختلاف نرخ سیمان در بورس و بازار

وی افزود: با توجه به اینکه سیمان به مدت ۸۸ سال به شیوه سنتی به بازار عرضه می شده، طبیعی است که تغییر این شیوه با چالش ها و مشکلاتی همراه باشد اما سعی داریم طی ماه های آینده این مشکلات و نارضایتی ها رفع شوند و با فروش شفاف در بورس کالا، مصرف کننده مشکلی برای تهیه محصول نداشته باشد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد: با تامین برق و سوخت کارخانجات، در زمینه تولید و توزیع سیمان مشکلی نخواهیم داشت.

تکذیب ادعای قاچاق سیمان

وی با اشاره به مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر قاچاق سیمان، گفت: سیمان، کالایی حجیم است که با قیمت پایینی به نسبت سایر کالاهای ساختمانی عرضه می شود و با توجه به اینکه ممنوعیتی برای صادرات آن اعمال نشده، ادعای قاچاق صحت ندارد.

طبق اعلام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۶۸.۳ میلیون تن سیمان در کشور تولید شد که ۶۳.۷ میلیون تن از آن در داخل به فروش رفت و باقی آن، صادر شد.

دو عامل اصلی اختلاف نرخ سیمان در بورس و بازار



عرضه سیمان در بورس کالا از ۹ خرداد ۱۴۰۰ کلید خورده و در حال حاضر، بیش از یک میلیون تن سیمان به صورت هفتگی در این بازار عرضه می شود.

بررسی ها نشان می دهد، مصرف سیمان در ایران توسط سه گروه از مشتریان انجام می‌شود؛ گروه اول بخش مردمی هستند که سیمان را بیشتر از نمایندگان فروش تهیه می‌کنند. این گروه حدود ۶۰ درصد از کل سیمان تولیدی را مصرف می‌کنند، ۲۵ درصد از سیمان تولیدی کشور نیز در پروژه‌های عمرانی به مصرف می‌رسد و بقیه آن ‌(حدود ۱۵ درصد) به‌عنوان ماده اولیه صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =