نرخ تورم کشور در پایان شهریورماه امسال به ۴۵.۸ درصد رسید که بیشترین میزان در طول ۵۰ ماه گذشته است. انتظار می رود دولت سیزدهم برنامه های موثری را برای توقف روند افزایشی نرخ تورم و برگشت به کانال کاهشی طراحی و اجرا کند.

رکورد افزایش تورم در ایستگاه شهریور

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ تورم و تاثیر مستقیم افزایش و یا کاهش این نرخ بر معیشت خانوار و همچنین قدرت پول ملی، آشفتگی بازارها، تحریک سایر بازارها و همچنین افت قدرت خرید باعث شده تا مهار این شاخص مهم اقتصادی و برنامه ریزی برای آن از مهم ترین برنامه های دولت ها تلقی شده و از اساسی ترین ماموریت های بانک مرکزی نیز به شمار برود.

 دولت ها در بسیاری از موارد در بیان گزارش عملکرد خود از برنامه ریزی و سیاست گذاری برای مهار تورم به عنوان یکی از اهداف کلان خود یاد می کنند. معمولا دولت هایی که موفق به کاهش نرخ تورم شوند، از این ابزار به عنوان یکی از نشانه های موفقیت سیاست های خود به ویژه در بعد اقتصادی نام می برند.

رکورد افزایش تورم در ایستگاه شهریور

بنابراین امروز سیاست مهار نرخ تورم، حفظ ارزش پول ملی و تقویت معیشت مردم به عنوان کلیدی ترین و از مهم ترین سیاست های دولت ها محسوب می شود. در عین حال، در جامعه نیز مردم برداشت های گوناگونی از نرخ تورم داشته و تقریبا تمامی جامعه با این مفهوم آشنا هستند.

هرچند به لحاظ علمی،‌ نرخ تورم سرعت رشد قیمت ها را بررسی و اعلام می کند اما برداشت جامعه از نرخ تورم متفاوت بوده و این مسئله باعث می شود تا اغلب نرخ های اعلامی تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران توسط بدنه جامعه به نقد کشیده شود.

قطعا از چالش های اساسی دولت سیزدهم و مشخصا تیم اقتصادی این دولت، مسئله نرخ تورم و برنامه ریزی برای مهار آن است. با این وجود در ماه های اخیر نرخ تورم مرتبا روند افزایشی داشته و در شهریورماه امسال به ۴۵.۸ درصد رسیده است؛ نرخی که در طول ۵۰ ماه اخیر یک رکورد محسوب می شود.

رکورد افزایش تورم در ایستگاه شهریور

نگاه دقیق تر به روند نرخ تورم در ۵۰ ماه اخیر نشان می دهد که در تابستان سال ۹۸ نیز نرخ تورم از ۴۰ درصد عبور کرده بود که پس از آن از زمستان ۹۸ تا پایان آبان ماه سال ۹۹ روند کاهشی شد و به ۲۹ درصد رسید، اما پس از آن دوباره در مسیر رشد قرار گرفت و در ۱۰ ماه اخیر همچنان روند صعودی نرخ تورم حفظ شده است.

سال گذشته بانک مرکزی هدفگذاری کرده بود که نرخ تورم در پایان خردادماه سال ۹۹ باید منفی و یا مثبت ۲۲ درصد باشد که این هدفگذاری محقق نشد و بانک مرکزی در بیان دلایل عدم تحقق این امر به بی ثباتی محیط اقتصاد کلان، تاثیر تحریم های بین المللی و همچنین رشد نرخ ارز اشاره کرده بود. البته پس از آن قرار بود هدفگذاری جدیدی طراحی و اعلام شود که چنین نشد.

رکورد افزایش تورم در ایستگاه شهریور

حال که نرخ تورم در طول ۵۰ ماه گذشته با نوسانات فراوانی همراه بوده و در نقطه شهریور ۱۴۰۰ به بالاترین میزان خود رسید، باید منتظر تیم اقتصادی دولت سیزدهم و برنامه های مهار تورمی آنها ماند. قطعا دولت باید در کوتاه مدت بسته های موثر ضدتورمی برای مهار روند افزایش نرخ تورم طراحی و عملیاتی کند.

فارغ از اینکه مشکلاتی همچون تحریم و سوء مدیریت ها موجب شده تا نرخ تورم ۷.۴ درصدی در مرداد و شهریور سال ۹۶ با بیش از ۶ برابر افزایش به ۴۵.۸ درصد در شهریور ۱۴۰۰ برسد .اما این مسئله را روشن می کند که دولت جدید باید هرچه سریع‌تر دست به اصلاح رویه ها و سیاست های گذشته بزند، در غیر این صورت در ماه های آینده نرخ تورم  بیش از ۵۰ درصد دور از انتظار نخواهد بود.

رکورد افزایش تورم در ایستگاه شهریور

این نکته نیز قابل ملاحظه است که در دوره مرداد ماه سال ۹۶ تا مرداد ۹۷ نرخ تورم کشور زیر ۱۰ درصد و به اصطلاح تک رقمی بوده و پس از آن شرایط به مرور تغییر کرده و نرخ تورم با صعود به کانال های مختلف به ۴۵.۸ درصد در شهریورماه ۱۴۰۰ رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =