عضویت ایران در بزرگترین سازمان همکاری متمرکز جهان و پذیرش در بین کشورهای عضو پیمان شانگهای، فرصت استفاده از بازار ۳.۵ میلیارد نفری، گسترش تجارت خارجی، زمینه دورزدن تحریم ها، همکاری های پولی و بانکی و خنثی سازی اثر منفی دلار بر اقتصاد ایران را فراهم کرد.

پیمان شانگهای؛‌ فرصت تجاری ایران در بازار ۳.۵ میلیارد نفری

به گزارش خبرنگار کارآفرین نیوز، هر چند ماهیت پیمان شانگهای به صورت کامل اقتصادی نبوده و جنبه های مختلف حمایت ها و همکاری های امنیتی و اجتماعی و اقتصادی را در بر می گیرد، اما بسیاری از کارشناسان پیوستن ایران به این سازمان را مهم ارزیابی کرده و آن را به پیمان ناتو تشبیه می کنند.

به دلیل تحریم های ناعادلانه غرب بر علیه ایران، نیاز به دادوستدهای تجاری و انتقال منابع مالی، لزوم تامین برخی نیازمندی های کشور از بازارهای جهانی و همچنین یافتن بازارهای جدید صادرات محصولات ایرانی؛ پیوستن ایران به چنین سازمان ها و توافقاتی بااهمیت است.

سازمان همکاری‌های شانگهای (انگلیسی: Shanghai Cooperation Organization‎) سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. اندکی بعد، ازبکستان هم به این سازمان پیوست و این سازمان رسما به "سازمان همکاری شانگهای" تغییر نام داد نقش اصلی و تعیین‌کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند. ایران در دولت اصلاحات به طور رسمی  عضویت در این سازمان را خواستار شد. 

پیمان شانگهای؛‌ فرصت تجاری ایران در بازار ۳.۵ میلیارد نفری

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران می تواند از ظرفیت ها و فرصت های موجود در این کشورها استفاده کند و چه بسا بتوان از این طریق به غائله تحریم های غربی نیز خاتمه داد و آن را بی اثر کرد. با این وجود،‌ برخی بر این باورند که ایران قادر به تامین تمام نیازهای خود از کشورهای عضو پیمان شانگهای نیست و در زمینه فروش نفت و گاز نیازمند بازارهای متنوع تر و همچنین تجارت روان با کشورهای بسیاری است.

در عین حال، اینکه یک فرصت جدید و امکان تازه ای برای کشور جهت انجام بخشی از تجارت خارجی خود فراهم شده و نسبت به گذشته شرایط بهتری به وجود خواهد آمد که ایران بتواند در این بازارها ورود کند، یک نکته مثبت است.پیمان شانگهای؛‌ فرصت تجاری ایران در بازار ۳.۵ میلیارد نفری

همچنین مسئله رفع تحریم های پولی و بانکی خارجی برای ایران نیز مطرح بوده و گروهی از کارشناسان بر این باورند که در صورت فراهم شدن امکان مناسب،‌ ایران خواهد توانست بخشی از فشارهای تحریمی ناشی از دلار آمریکا را نیز خنثی و مبادلات خود را بر پایه پول های موجود در این بازار انجام دهد.

در صورتی که بتوان چنین ظرفیتی را متصور بود، در آینده نزدیک باید انتظار داشت که نقش دلار از سبد ارزی ایران کمرنگ شده و مبادلات تجاری کشور بر پایه ارزهای کشورهای پیمان شانگهای گسترش یابد.

در عین حال، ‌برخی کارشناسان عنوان می کنند که حتی می توان به ایجاد یک پول مشترک بین کشورهای عضو پیمان شانگهای امیدوار بود و چنین مدلی پیش از این در برخی اتحادیه ها و پیمان های بین المللی مانند یورو انجام و موفقیت آمیز بوده است.

ایجاد پول مشترک، فراهم شدن امکان دادوستد تجاری با ظرفیت مناسب بین ایران و کشورهای عضو پیمان و همچنین کمرنگ شدن نقش دلار در مبادلات تجاری کشور می تواند اهداف مهمی برای ایران در عضویت به گروه کشورهای پیمان شانگهای باشد.

پیمان شانگهای؛‌ فرصت تجاری ایران در بازار ۳.۵ میلیارد نفری

نمی توان و نباید بازار بزرگ کشورهای عضو پیمان شانگهای که ۳.۵ میلیارد نفر معادل ۴۵ درصد از کل جمعیت جهان را در خود جای داده اند و همچنین بزرگترین سازمان همکاری متمرکز در جهان را کم اهمیت دانست.

البته صرف عضویت ایران در پیمان شانگهای دستاورد خاصی برای کشور به همراه نخواهد داشت و ایران باید برای گسترش تجارت خارجی خود در بین کشورهای عضو این پیمان و صادرات بیشتر محصولات تولید داخل تلاش و رایزنی کند.

بخش های خصوصی و تعاونی در کنار دولت باید استفاده از این ظرفیت بزرگ اقتصادی را به عنوان یک فرصت تلقی کرده و راه های دستیابی به صادرات بیشتر و ارزآوری برای کشور را بررسی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =