تاثیر منفی دلار بر اقتصاد ایران و اعمال فشار های غرب بر کشور از این مسیر، باید منجر به حذف و یا کمرنگ کردن دلار از سبد اقتصادی ایران می شد امری که تاکنون اتفاق نیفتاده و اقتصاد ایران همچنان دلاریزه باقی مانده است.

دلار از سبد ارزی ایران حذف می شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، دلار به دلیل جهانروا بودن و پشتوانه قوی آن، از معتبرترین ارزهای جهان در معاملات تجاری بین کشورها است که به عنوان وسیله مبادلاتی استفاده می شود.

هر چند از ارز برخی کشورها مانند دینار کویت، دینار بحرین، ریال عمان، پوند انگلیس و همچنین دینار اردن به عنوان باارزش ترین ارزهای موجود در جهان یاد می شود، ولی بسیاری از تجار و کشورها به دلیل جهانروا بودن پول آمریکایی ترجیح می دهند از دلار برای دادوستدهای خود استفاده کنند.


اقتصاد دلاریزه

در ایران نیز با وجود آسیب های فراوان اقتصاد از ناحیه دلار، تحریم آمریکا از این ناحیه و کمبودهایی که بعضا باعث نوسانات قیمتی در بازار شده، اما دلار همچنان مهم ترین ارز مبادلاتی تجار ایرانی با طرف های خارجی در کنار یورو محسوب می شود و به اصطلاح گفته می شود اقتصاد ایران دلاریزه شده است.

دلار از سبد ارزی ایران حذف می شود؟

توجیه این است که عموما طرف های خارجی ایران تمایل دارند پرداخت ها و دریافت های مالی خود را با دلار انجام دهند و میزان دادوستدهای تجاری با سایر ارزها به مراتب کمتر است.

بنابراین در چند مرحله دولت ها و یا مدیران وقت بانک مرکزی ایران مباحثی را پیرامون حذف دلار از سبد ارزی ایران مطرح کردند و این موضوع در دولت گذشته نیز تا مرحله تغییر ارز گزارشگری و حسابداری کشور نیز پیش رفت، با این حال نتیجه ای به دست نیامد و عمده مبادلات مالی ایران همچنان با دلار انجام می شود و یا در آماردهی و گزارش های دولت و بخش خصوصی، واحد پولی مورد محاسبه، دلار است.

تاکید رهبری بر کمرنگ کردن نقش دلار

در مقاطعی نیز مقام معظم رهبری درباره لزوم برنامه ریزی دولت های سابق درباره کمرنگ شدن نقش دلار در مبادلات مالی ایران توصیه هایی را انجام دادند، با این وجود تا به امروز هنوز امکان کاهش اثر منفی دلار بر اقتصاد ایران از سوی دولت ها فراهم نشده است.

در مقطعی نیز در دولت های نهم و دهم این موضوع از سوی مقامات بانک مرکزی مطرح شد که طی آن قرار بود تغییرات اساسی در سبد ارزی کشور با هدف خنثی سازی اثر تحریم های غربی از ناحیه دلار صورت پذیرد که در آن مقطع نیز نتیجه خاصی حاصل نشد.

دلار از سبد ارزی ایران حذف می شود؟

طی سال های اخیر روش های گوناگونی برای حذف اثر منفی تحریمی دلار بر اقتصاد ایران مطرح و پیشنهاد شده که از آن جمله می توان به لزوم توسعه پیمان های پولی مشترک با سایر کشورها به ویژه کشورهای طرف تجاری اشاره کرد.

در این روش پیشنهادی عنوان می شود که بانک مرکزی با فراهم کردن زمینه پیمان های پولی دو و چند جانبه با سایر کشورها، این شرایط را فراهم کند که تجار ایرانی بتوانند در مبادلات مالی و در امر واردات و صادرات، از ارز غیر دلار استفاده کنند.


ضرورت توجه به ارزهای محلی

همچنین استفاده از ارزهای محلی دو کشور طرف تجاری مطرح بوده است. اینکه به عنوان نمونه ایران در کار تجارت با ترکیه بتواند دریافت ها و پرداخت ها را بر مبنای ریال و لیر برنامه ریزی کند.

هرچند در موارد معدودی ممکن است این گونه مبادلات بین تجار ایرانی با سایر کشورها نیز انجام شده باشد، ولی دستاورد چندانی نداشته تا بتوان آن را زمینه ای برای حذف دلار از چرخه مبادلات تجاری کشور دانست.

دلار از سبد ارزی ایران حذف می شود؟

دلیل عدم توفیق در این بخش از سوی برخی کارشناسان عدم پیگیری بانک مرکزی در بیشتر مواقع عنوان می شود، ولی برخی دیگر از کارشناسان معتقدند کشورهای هدف ایران چون مورد تحریم نیستند، بنابراین اولویت و ضرورتی در استفاده از ارزهای محلی و یا انعقاد پیمان های پولی نمی بیننند و تنها این موضوع برای تاجر و یا دولت ایران حائز اهمیت است؛ بنابراین تا به امروز پیشرفت خاصی در فعال سازی این ظرفیت ها حاصل نشده است.

در طول یکی دو سال اخیر تنها در مواردی از سوی مسئولان بانک مرکزی در حد بیان و تعارف موضوع پیمان های پولی مشترک و استفاده از ارزهای محلی در تجارت با سایر کشورها مطرح شده، ولی عملا اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است.

حال که دولت سیزدهم فعالیت خود را آغاز کرده باید منتظر تصمیم گیری این دولت ماند. قطعا یکی از تصمیمات و زمینه های چالش برای بانک مرکزی دولت سیزدهم به ویژه در بُعد خارجی و به منظور تامین منابع ارزی مورد نیاز کشور و همچنین خنثی سازی نقش منفی دلار، برنامه ریزی برای کمرنگ کردن و یا حذف این ارز از سبد ارزی کشور خواهد بود.

دلار از سبد ارزی ایران حذف می شود؟

شاید عاقلانه نباشد و یا اساسا امکان‌پذیر نباشد که بگوییم دلار باید از چرخه مبادلات تجاری ایران حذف شود؛ اما می توان نقش آن را به ویژه در زمانی که به عنوان ابزار فشار و تحریم از سوی غرب مطرح می شود کمرنگ کرد. در آینده نیز در صورت رفع تحریم ها و هرگونه توافق ایران با طرف های بین المللی، می توان سبد ارزی کشور را بر مبنای نیاز تجار و تقاضای بازار تنظیم کرد ولی تا آن زمان باید مراقب تخریب دلار در اقتصاد ایران بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =