وزیر جهاد کشاورزی جایگزینی کشاورزی قراردادی به جای خرید تضمینی را از محوری‌ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: توسعه کشاورزی دیم و بهره گیری از آب سبز به ویژه در مناطق مستعد غرب کشور در دستور کار قرار دارد.

تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر بهره‌گیری از آب سبز

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست صبحانه کاری با نمایندگان تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی در اتاق بازرگانی تهران ضمن تاکید بر اینکه ایران با برخورداری از ظرفیت های کم نظیر منابع طبیعی و انسانی در حوزه کشاورزی باید در منطقه جنوب غرب آسیا دارای اقتدار غذایی باشد، ادامه داد: تشکل های بخش کشاورزی باید قدرتمند، یکپارچه و سراسری باشند و در سیاستگذاری و اجرای تصمیم گیری های بخش، مشارکت کنند.

وی جایگزینی کشاورزی قراردادی به جای خرید تضمینی را از محوری ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: واگذاری اختیارات به استان ها به منظور کاهش بوروکراسی و رفع مشکلات بخش کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

ساداتی نژاد گفت: سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی باید افزایش یابد و اتاق بازرگانی می تواند در این زمینه سهیم باشد؛ با توجه به ۱۵ کشور همسایه و حدود ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت آنها، دیپلماسی غذایی ایران با تحول در کشاورزی باید تقویت شود.

ساداتی نژاد در مورد حوزه شیلات گفت: این حوزه، ارزآور، اشتغالزا و در امنیت غذایی موثر است و باید از مرزهای آبی و سواحل برای افزایش تولید آبزیان استفاده شود.

ساداتی نژاد بر افزایش سهم آبزیان در سبد غذایی مردم اشاره کرد و افزود: توسعه کشاورزی دیم و بهره گیری از آب سبز به ویژه در مناطق مستعد غرب کشور از جمله برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه کشاورزی باید در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز باشد، گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس، وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های کشاورزی به عنوان نمایندگان کشاورزان، مثلث قدرت غذایی هستند.

وی همچنین گفت: با تایید و ابلاغ قانون تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، سازمان سرمایه گذاری و تجارت کشاورزی ایران تشکیل می شود.

قانون تقویت امنیت غذایی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در انتظار ابلاغ شورای نگهبان است. این قانون می‌تواند در صورت اجرا با ایجاد مدیریت یکپارچه بر زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، نابسامانی و گرانی‌های بازار را کم کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =