به دنبال کاهش واردات و افزایش قیمت زغال سنگ، کارخانجات چینی با بحران تأمین سوخت مواجه شده اند.

بحران خاموشی چراغ صنایع در چین

به گزارش رویترز ، در پی کمبود برق ناشی از کمبود زغال سنگ که بر بخش اعظم صنایع چین تأثیر گذاشت و برخی از آنها را تا توقف تولید پیش برد، فرماندار استان جی لین (Jilin) به همراه فرمانداران ۱۰ استان دیگر از دولت درخواست کردند هر چه سریع‌تر تدبیری  بیندیشد تا از فراگیر شدن بحران خاموشی چراغ صنایع در سراسر کشور پیشگیری شود.  

 شبکه های اجتماعی و آژانس های خبری در چین، با ارسال گزارش هایی از شمال شرق این کشور، خبر از خاموشی چراغ‌های ترافیکی، توقف آسانسور ساختمان‌های مسکونی و عدم آنتن دهی گوشی های موبایل هوشمند ۳G داده اند.

برخی خبرها هم حکایت از تعطیلی خط تولید تعدادی کارخانه دارد. همچنین بسیاری از تجهیزات آب آشامیدنی در اثر نوسانات مکرر برق، دچار آسیب شده  و ساکنان برخی مناطق با مشکل تأمین آب شرب مواجه شده اند.  

شهرهایی مانند دالیان و شنیانگ در شمال شرقی چین نیز که کارخانه های شرکت های بین المللی مطرح مانند اپل و تسلا در این استان‌ها واقع است، با مشکل کمبود برق دست و پنجه نرم می کنند. مقامات استان جی لین (از استان‌های شمال شرقی) از جمله مقاماتی هستند که از دولت خواستند تدبیری بیندیشد تا صنایع، ناچار به افزایش قیمت خدمات و کالاهای خود نشوند.  

هان جون؛ فرماندار استان جی لین در گفت وگو با مدیران شرکت های برق منطقه ای گفت: "برای اطمینان از تأمین دائمی زغال سنگ موردنیاز، باید همیشه منابع جایگزین در فهرست واردات داشته باشیم. چین باید به طرق گوناگون، زغال سنگ بیشتری از روسیه، مغولستان و اندونزی وارد کند". استان جی لین؛ استان مرزی چین با روسیه است.

هان همچنین از ارسال فوری تیم های تخصصی به مناطق مرزی با مغولستان برای تضمین امنیت همه جانبه قراردادهای در حال انعقاد واردات خبر داد.

 از نظر تجار چینی، روسیه بهترین گزینه است. به دلیل باران‌های ممتد در دو ماه گذشته در منطقه آسیای جنوب شرقی، امکان حمل دریایی زغال سنگ از اندونزی به چین میسر نبوده است. واردات از مغولستان نیز به دلیل حمل با کامیون، چندان چشمگیر نخواهد بود.  

تأثیر افت جریان برق بر تولید ۴۴ درصد صنایع 

گلدمن ساکس روز گذشته در گزارشی مدعی شد افت فشار جریان برق و نوسانات مرتبط  در چین، بر تولید ۴۴ درصد صنایع این کشور تأثیر گذاشته است که در نتیجه می تواند موجب کاهش یک  واحد درصدی رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانه در سه ماهه سوم سال و کاهش ۲ واحد درصدی از اکتبر تا دسامبر (سه ماهه آخر سال) شود. واحد درصد (percentage point)؛  واحدی برای سنجش تفاوت عددی درصدهای محاسبه شده است.

در پی افزایش قیمت زغال سنگ و قطعی های مکرر برق، مردم چین با مشکل آب نیز روبرو هستند، هان جون از شرکت ها درخواست کرد به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند تا بتوان آسان تر از این بحران عبور کرد.

سالهاست چین در صدر فهرست انتشار دهندگان گازهای گلخانه ای در دنیا قرار دارد. این در حالی ست که میزان تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در این کشور به بالاترین سطح در دنیا رسیده است و تلاش دارد با رشد توسعه اقتصادی، به پایداری محیط زیست نیز توجه داشته باشد. اما سازمان‌های حامی محیط زیست در دنیا معتقدند اثرات تخریبی سوخت های فسیلی (مانند زغال سنگ) مورد استفاده در صنایع مختلف چینی به قدری زیاد است که به این زودی ها قابل جبران نیست.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =