عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن ابراز مخالفت با بازگشت لوازم خانگی کره‌ای به بازار ایران، گفت: به جای بازگشت این شرکت‌ها، باید تکنولوژی‌های تولید آن‌ها وارد کشور شود.

نماینده مجلس: لوازم خانگی نیاز به واردات تکنولوژی تولید دارد

حجت الله فیروزی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص بازگشت لوازم خانگی کره ای به بازار ایران تصریح کرد: شرکت های لوازم خانگی کره ای (سامسونگ و ال‌جی) در زمان اعمال تحریم ها و شرایط سخت اقتصادی، بازار ایران را ترک کردند و از این بابت ضرر زیادی به کشور زدند.

مقام معظم رهبری در پی نامه جمعی از تولیدکنندگان لوازم خانگی و درخواست آنان مبنی بر جلوگیری از واردات محصولات خانگی کره ای، هشتم مهرماه طی دستوری به رئیس جمهوری خواستار سد نمودن واردات شدند. 

وی افزود: با در نظر گرفتن همین مساله و رها کردن بازار لوازم خانگی ایران از سوی این شرکت ها، درست نیست اکنون اجازه بازگشت به آن ها داده شود و سکان بازار را به دستشان دهیم چون اینکار به زیان تولیدکننده داخلی است که در شرایط سخت و با صرف هزینه های گزاف اقدام به داخلی سازی این محصولات کرده و حتی به رشد تولید هم رسیده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: تولیدکنندگان ایرانی در حال حاضر می توانند نیاز داخلی در زمینه لوازم خانگی را تامین کنند و ضرورتی برای واردات این محصولات که مشابه آن ها در داخل تولید می شود، وجود ندارد.

لزوم حمایت دولت و مجلس از رزمندگان دوران جنگ اقتصادی

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان لوازم خانگی طی سال های اخیر تلاش زیادی برای تامین نیاز بازار انجام دادند؛ دولت و مجلس باید از این رزمندگان دوران جنگ اقتصادی حمایت کنند و اجازه ندهند با بازگشت لوازم خانگی کره ای به بازار ایران، آسیبی به آنان وارد شود.

فیروزی گفت: اعتماد به شرکت های کره ای و اجازه فعالیت دادن به آن ها در بازار لوازم خانگی اشتباهی بزرگ است چون سال های گذشته هم تجربه حضور و رها کردن یکباره بازار از سوی آن ها را داشتیم و نباید اجازه دهیم برای بار دیگر از این بابت به ما آسیب برسانند.

وی یادآور شد: با وجود کارخانجات لوازم خانگی داخلی، نیازی به مونتاژ لوازم خانگی خارجی و واردات محصولات کره ای نیست و در صورتی که بنای همکاری با شرکت های کره ای را داشته باشیم، باید ضمن بهره گیری از تکنولوژی های تولید آن ها، خواستار ایجاد سهمی برای ایران در بازارهای جهانی شویم و به صادرات محصولاتمان بپردازیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: البته برای حضور در بازارهای جهانی و رقابت با شرکت های خارجی، باید کیفیت لوازم خانگی ایرانی افزایش پیدا کند و این محصولات با قیمت و کیفیت مطلوب به دست مصرف کنندگان داخلی و خارجی برسند.

رشد ۴۰ درصدی تولید

بررسی ها نشان می دهد، در سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌ خانگی در کشور تولید شده است.

همچنین، در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید شده که رشد ۴۰ درصدی تولید به نسبت مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، سالانه به میزان ۳۰۰ میلیون دلار از لوازم خانگی ایران به جهان و به‌ ویژه عراق و افغانستان صادر می ‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =