با اینکه دستکم ۷۰ درصد کارت های بانکی صادره در مرداد ماه امسال حتی یک تراکنش نیز نداشته اند، سهم هر ایرانی از کارت های موجود حدود ۵ کارت است و این مسئله ضرورت ساماندهی تعدد کارت های بانکی را نمایان می کند.

سهم هر ایرانی چند کارت بانکی است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، موضوع تعدد کارت های بانکی در دست اشخاص سال هاست مطرح بوده و همواره برخی مدیران بانکی و غیربانکی درباره لزوم ساماندهی کارت های بانکی سخن گفته اند. در برخی موارد، پیشنهاداتی مطرح شده مبنی بر اینکه همه اطلاعات بانکی افراد باید در قالب یک کارت و یا یک تراشه الکترونیکی پیاده سازی شود.

با این وجود، سال هاست بانک ها بنا به تقاضای مشتریان بانکی و یا در قالب های دیگر از جمله صدور کارت پرداخت اقساط تسهیلات بانکی، حقوق بازنشستگان و ... اقدام به صدور کارت بانکی برای اشخاص حقیقی و حقوقی می کنند.

۱۱۸ میلیون و ۸۰۱ هزار کارت بانکی با حداقل یک تراکنش 

طبق آخرین آمار رسمی ارائه شده، در مرداد ماه امسال بالغ بر ۱۱۸ میلیون و ۸۰۱ هزار کارت بانکی فعال در کل کشور دستکم یک تراکنش باکی را به ثبت رسانده اند. در عین حال، تعداد کارت های بانکی صادره از سوی بانک ها چند برابر تعداد کارت های بانکی تراکنش دارعنوان می شود.

سهم هر ایرانی چند کارت بانکی است؟

احد آزادی خواه؛ سخنگوی فراکسیون اصناف مجلس به تازگی تعداد کارت های بانکی صادر را بیش از ۴۰۰ میلیون کارت اعلام کرد که با فرض اینکه بتوان تعداد کارت های در دست اشخاص را برای تمامی جمعیت حدود ۸۳ میلیون نفری ایران تقسیم کرد، سهم هر فرد از تازه متولدان تا بزرگسالان، ۴.۸۱ و به عبارتی حدود ۵ کارت بانکی خواهد شد.

در این صورت باید گفت تا پایان مردادماه امسال از ۴۰۰ میلیون کارت بانکی صادره، کمتر از ۱۱۹ میلیون کارت تراکنش داشته اند و ۲۸۱ میلیون کارت بانکی صادره، هیچ تراکنشی نداشته است.

۷۰ درصد کارت های بانکی فاقد تراکنش  سهم هر ایرانی چند کارت بانکی است؟

به عبارت دیگر، کمتر از ۳۰ درصد کل کارت های بانکی صادر شده از سوی بانک ها تا مردادماه امسال، یک تراکنش داشته و70 درصد کارت های صادره حتی یک تراکنش بانکی نیز نداشته اند.

همانگونه که ذکر شد، الزام دستگاه ها به افراد و مراجعان برای افتتاح حساب بانکی در بانک جدید و دریافت کارت مانند استفاده از خدمات تامین اجتماعی، الزام دانشجویان برای دریافت کارت بانکی برخی بانک های خاص و ... باعث شده تا به تعدد کارت های بانکی در دست اشخاص دامن زده شود.

همچنین صدور برخی کارت های بانکی که صرفا بابت پرداخت اقساط تسهیلات دریافت شده است و عملا کاربرد دیگری ندارد نیز به موضوع تعدد کارت های بانکی دامن زده است.

کارشناسان می گویند با وجود امکان استفاده از شماره شبا (شاسه حساب بانکی)، دیگر نیازی به دریافت کارت های متعدد اجباری بانکی برای افراد وجود ندارد و این روند باید متوقف شود.

از سویی مسئله هزینه های مربوط به صدور کارت های بانکی برای مشتریان و همچنین سیستم بانکی نیز موضوع مهمی است که نمی توان در این زمینه از نظر دور داشت.

بانک مرکزی باید در این زمینه با تهیه و ابلاغ دستورالعمل هایی و همچنین تنظیم محدوده زمانی، بانک ها را برای ساماندهی کارت های بانکی، حذف کارت های فاقد تراکنش و حرکت در مسیر ارائه خدمات بانکی گوناگون در قالب یک کارت و یا یک تراشه، تشویق کند.

سهم هر ایرانی چند کارت بانکی است؟

مسئله تعیین تکلیف و جمع آوری کارت های بانکی متعدد در دست اشخاص می تواند در قالب یک برنامه مشخص و اراده کافی دنبال و عملیاتی شود. مانند این‌گونه حرکت ها در گذشته نه چندان دور درباره طراحی و چاپ ایران چک های یکسان و جمع آوری چک پول های بانک های مختلف انجام شده و امروز ایران چک ها در تمامی بانک ها مورد پذیرش و قابلیت استفاده دارند. بنابراین در صورت وجود اراده کافی،‌ می توان مسئله تعدد کارت های بانکی و ساماندهی آن را نیز دنبال و عملیاتی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =