مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با اشاره به تامین ۹.۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی در شش ماهه نخست سال جاری، گفت: این میزان برابر کل ارزی است که برای همین اقلام در سال ٩٩ تأمین شده است.

 ۹.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو و کالاهای اساسی اختصاص یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، شیوا راوشی به بررسی دلایل نوسان قیمت ارز پرداخت و گفت: تقاضاهای وارداتی کشور به طور کامل مشخص و شفاف است و به تشخیص و قید قانون بودجه در سال جاری ٨ میلیارد دلار برای تأمین کالای اساسی نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی تکلیف شده بود که این میزان در شش‌ماهه اول به طور کامل تأمین ارز شد.

 ۹.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو و کالاهای اساسی اختصاص یافت

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی به تامین ۱.۵ میلیارد دلار ارز جهت واردات واکسن کرونا نیز اشاره داشت.

تامین نیازهای وارداتی کشور

راوشی در ادامه اظهار داشت: رقم تخصیص یافته برای واردات واکسن کرونا بیانگر آن است که در سال جاری از لحاظ تأمین نیاز واقعی جامعه در اقلام مشمول دریافت ارز ترجیحی پیشرو بوده، موفقیت بیشتری داشته‌ایم و در مورد سایر اقلام کالاهای واسطه‌ای و موردنیاز تولیدکنندگان و همه وارداتی که مشمول ارزهای غیرترجیجی و نیمایی می‌شوند نیز بیش از ۱۸ میلیارد دلار تأمین ارز صورت‌گرفته و نشان می‌دهد نیازهای وارداتی کشور به طور واقعی تأمین شده است.

راوشی  مؤلفه‌های اقتصادی و ظرفیت تولید و تجارت کشور و اخبار سیاسی را مولفه هایی دانست که بر روی نرخ ارز تاثیرگذار هستند. وی در ادامه گفت: اتفاق مهم این است که فاکتورهای اساسی و بنیادین اقتصادی که ناشی از ظرفیت تولید واقعی و تجارت کشور و ظرفیت صادرات و واردات کشور هستند با استناد به اعداد و ارقام در وضعیت بهبود نسبت به گذشته قرار دارد.

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی از برنامه های بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز خبر داد و گفت: بازار ارز و نیاز ارزی کشور باید ابتدا از نظر واقعی بودن شناسایی شود، نیاز واقعی کشور واردات کالا است که با ظرفیت برگشت ارز حاصل از صادراتِ صادرکنندگان تأمین می‌شود.

 ۹.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو و کالاهای اساسی اختصاص یافت


وی افزود: سیاست چند سال اخیر کشور، بانک مرکزی و دولت همواره بر تقویت برگشت ارز حاصل از صادرات بوده است.

اعمال ابزار های تشویقی جهت برگشت ارز حاصل از صادرات

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت های خود به اعمال ابزارهای تشویقی جهت بازگشت ارز حصال از صادرات اشاره کرد و گفت: اگر همان گونه که دولت فعلی یکی از مهم‌ترین و منسجم‌ترین برنامه‌های خود را روی برگشت ارز حاصل از صادرات گذاشته، برای صادرکنندگان ابزارهای تشویقی اعمال کند این برگشت ارز تقویت خواهد شد و عملاً برای تأمین نیاز واقعی ارز کشور نگرانی وجود ندارد و ما نسبت به آینده در وضعیت بهتری قرار می‌گیریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =