سرمایه گذاری مناسب، جذب منابع خارجی، تامین سرمایه در گردش بنگاه ها، تغییر تدریجی نگاه جامعه به اشتغال و همچنین ارائه تحصیلات دانشگاهی بر مبنای نیاز بازار کار در کنار یکسری مشوق ها از جمله معافیت بیمه ای و مالیاتی؛ اولین گام ها و اقداماتی است که دولت باید برای بهبود شرایط بازار کار در دستور کار خود قرار دهد.

 بایدهایی برای بهبود اوضاع اشتغال

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از کلیدی ترین حوزه ها و نیازهای فوری کشور که ضروری است در راس برنامه های دولت سیزدهم قرار بگیرد، قطعا بازار کار و حل معضل بیکاری جوانان جویای شغل است. این مسئله که در طول سال های متمادی به عنوان بخشی از نیازها و کمبودهای اقتصاد ایران محسوب می شود، باعث انباشت تقاضا از سوی جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی شده است.

دولت ها از بازار کار به عنوان یکی از اقدامات شاخص خود یاد می کنند و در اولویت بندی برنامه ها، و به طور پیوسته به عنوان ضرورت از آن یاد می شود.

با این وجود محمد رضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید نرخ رشد اقتصادی در ۸ سال گذشته تقریبا صفر بوده و این به معنی آن است که اشتغالزایی نیز صورت نگرفته و یا اینکه میزان اشتغال ایجاد شده به اندازه ریزش مشاغل موجود نبوده و در نهایت منجر به رشد در بازار کار نشده است.

 بایدهایی برای بهبود اوضاع اشتغال

هرچند موضوع اشتغالزایی و جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری باید در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد و قطعا دولت در این باره برنامه ریزی داشته باشد، اما نمی توان انتظار داشت که به سرعت و در مقطع خیلی کوتاهی روند بازار کار تغییر کند و یا به سرعت نرخ بیکاری کاهشی شود چرا که لازمه اشتغال زایی انجام یکسری اقدامات، سرمایه گذاری، ایجاد حرکت مناسب در امر تولید و اقداماتی است که منجر به ایجاد اشتغال شود.

نگاهی به گزارش جدید مرکز آمار ایران در خصوص وضعیت بازار کار در تابستان ۱۴۰۰ نشان می دهد که در این دوره ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار نفر از جمعیت ۱۵ سال و بیشتر کشور در گروه جویندگان شغل قرار دارند و به اصطلاح به عنوان بیکار شناخته می شوند. در عین حال، ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار نفر نیز در بازار کار کشور مشغول به انجام فعالیت هستند که در گروه شاغلان قرار می گیرند.

یکی از نکات حائز اهمیت گزارش مرکز آمار ایران، غیرفعال بودن بیش از ۳۷ میلیون نفر از جمعیت کشور است که در این گروه بخشی از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز قرار دارند. نرخ غیرفعالی جمعیت فعال کشور یعنی گروه هایی که در سن کار قرار دارند به میزان ۵۸.۹ درصد است. به بیان دیگر، حدود ۶۰ درصد از کل جمعیت بالای ۱۵ سال کشور عملا هیچ گونه فعالیتی نداشته و در گروه شاغلان و بیکاران قرار ندارند.

در طرف دیگر، ۱۴ میلیون و ۸۴۵ هزار نفر از جمعیت کشور در فصل تابستان امسال به صورت کامل مشغول به فعالیت اقتصادی بوده اند و بیش از ۴۴ ساعت استاندارد کاری هفته کار می کردند. این آمار نشان می دهد که ۶۳.۴ درصد کل جمعیت حدود ۲۳ و نیم میلیون نفری شاغلان، در طول هفته های تابستان بیش از میزان استاندارد هفتگی مشغول به کار بوده اند.

 بایدهایی برای بهبود اوضاع اشتغال

همچنین ۷ میلیون و ۴۲۴ هزار نفر از جمعیت شاغل کشور نیز در ۳ ماهه تابستان ۱۴۰۰ کمتر از ۴۴ ساعت استاندارد در هفته کار کردند و یک میلیون و ۱۳۶ هزار نفر نیز در محل کار خود حاضر نشده و در واقع غایب بودند.

از نکاتی که نیازمند توجه و سیاست گذاری از سوی دولت است میزان اشتغال ناقص ۲ میلیون و ۲۱۶ هزار نفری در تابستان امسال است. این گروه افرادی هستند که با وجود محسوب شدن در گروه شاغلان، اما قادر به تامین مخارج خود نیستند و درآمد آنها کافی نیست؛ بنابراین دولت باید در این زمینه با رفع مشکلات بنگاه ها و صنایع فعال کشور، از قرار گرفتن این گروه از شاغلان در جمع بیکاران برنامه ریزی کند.

کارشناسان بازار کار بر این باورند که دولت باید به مرور علاوه بر انجام سرمایه گذاری های مناسب در فعالیت های اقتصادی، برخی اقدامات اساسی را در زمینه جذب سرمایه های خارجی، تامین سرمایه در گردش بنگاه ها و همچنین تغییر تدریجی نحوه آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی در راستای اصلاح بازار کار انجام دهد.

در این‌صورت می توان انتظار داشت پس از گذشت مقطعی از زمان فعالیت دولت سیزدهم، به مرور اوضاع بازار کار رو به بهبود بگذارد. در غیر این‌صورت نباید منتظر رفع مسئله بیکاری جویندگان شغل به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =