درآمدزایی و اشتغالزایی از طریق کشاورزی، نه تنها اقتصاد خانواده و منطقه روستایی را تامین می کند و در مواردی با صادرات محصولات، ارزآوری دارد بلکه از آنجا که تامین کننده امنیت غذایی است، حائز اهمیت است.

آلوئه ورا ؛ محصولی مناسب برای درآمد زایی

به گزارش کارآفرین نیوز، به غیر از محصولات استراتژیک مانند گندم و برنج که سود مناسبی هم دارند، جایگزینی محصولات پرسود و پر بازده به جای برخی محصولات با سود کمتر و دشواری های خاص، می تواند باعث افزایش درآمد کشاورزان، حفظ اشتغال و رغبت بیشتر آنها به کشاورزی شود.

آلوئه ورا بجای هندوانه

هر چه قدر که کارشناسان کشاورزی بر تولید محصولاتی مانند هندوانه انتقاد دارند و آن را یکی از دلایل اتلاف آب عنوان می کنند، کشت محصولاتی مانند آلوئه ورا، به صرفه و اقتصادی با سود مناسب است که تا به حال نادیده گرفته شده است.

آلوئه ورا از جمله محصولات پرطرفدار و پرسود است که با کمترین سرمایه می توان آن را کاشت و سود مناسبی نیز از آن انتظار داشت.

نیاز ناچیز این محصول به آبیاری بطوریکه برای تولید یک کیلوگرم از این گیاه حدود ۱۵۰ میلی لیتر آب مورد نیاز می باشد، بی نیازی به کود و آفت کش ها به دلیل آلوده نبودن به هر گونه بیماری، و عدم ضرورت به داشتن تجهیزات گران قیمت کشاورزی، باعث شده کشت آلوئه ورا به شکل محسوسی، اقتصادی و به صرفه باشد.

علاوه بر اینها، جالب این است که کشت این گیاه در زمین های خارج از رده و حتی غیرحاصلخیز نیز امکانپذیر است.

اگرچه به خاطر سهولت شرایط کاشت و نگهداری آلوئه ورا، کشاورزان اقدام به تولید آن می کنند اما هنوز هم بازار این محصول وجود دارد و می توان از این بازار بهره برد.

درآمد با چهار دوره برداشت

در بازار سال ۱۴۰۰ بطور متوسط هر تن آلوئه ورا حدود ۷ میلیون تومان درآمد دارد و جالب اینکه در هر هکتار نیز بیش از ۲۰ تن آلوئه ورا برداشت می شود. در سال اول کاشت ، می توان ۲ تا ۳ دوره برداشت انجام داد و از سال دوم به بعد نیز ۴ دوره برداشت داشته باشید.

کشت آلوئه ورا آنجا اهمیت می یابد که در مناطقی که دچار کمبود آب هستند و در کنار آن، گرمای هوا، بسیاری از محصولات را از بین می برد، قابلیت رشد و تولید دارد زیرا این گیاه نه تنها مقاومت بالایی نسبت به گرما دارد بلکه با کم آبی نیز مشکل خاصی ندارد.

آلوئه ورا ؛ محصولی مناسب برای درآمد زایی

صادرات آلوئه ورا

آلوئه ورا بازار جهانی پر رونقی نیز دارد بطوریکه در برخی برآوردها بازار فروش آن را دارای رتبه دوم در جهان عنوان کرده اند. البته آلوئه ورای ایران چون هنوز به تولید فراوان نرسیده و نتوانسته بازار جهانی مناسبی داشته باشد، این محصول اغلب به ترکیه و اربیل عراق یا برخی کشورهای آسیای میانه صادر می شود و بخش دیگری از آن نیز به مصارف دارویی و صنایع بهداشتی درمانی می رسد. هر چند محصولات خام گیاه آلوئه ورا از ارزش تجاری جهانی ۱۲۵ میلیارد دلار برخوردارند ولی محصولات تولید شده آن دارای ارزش تجاری ۱۱۰۰ میلیارد دلاری بوده این تفاوت فراوان، بیانگر ارزش افزوده بالای این محصول با بکارگیری در صنعت دارویی و بهداشتی است.

گیاهی با مزیت های مختلف

محمد سلیمی کارشناس کشاورزی در گفت و گو با کارآفرین نیوز، در مورد مزیت کاشت آلوئه ورا گفت: گیاه آلوئه ورا از راه پاجوش تکثیر می شود که این امر یکی از مزایای کشت این گیاه است زیرا در کشت گیاهان از طریق بذر باید برای هر نوبت کشت، هزینه خرید بذر را داشته باشید. علاوه بر اینها در هر نوبت کشت آلوئه ورا شما می توانید ۲۰ سال برداشت محصول داشته باشید و از بسیاری از هزینه ها صرفه جویی نمایید

وی یکی از کارهای پرهزینه کشاورزی را آفت کشی عنوان کرد و ادامه داد: چون آلوئه ورا فاقد هر گونه آفت است بنابراین با بی نیازی از بکارگیری آفت کش، هزینه تولید آلوئه ورا پایین می آید و سود را بالا می برد. از طرفی استفاده نکردن از آفت کش در آلوئه ورا باعث می شود که محصول، ارگانیک باشد و استقبال بیشتری از آن صورت بگیرد.

سلیمی، باز بودن دست کشاورز برای تعیین زمان برداشت را از دیگر امتیازات کاشت آلوئه ورا دانست و گفت: برداشت آلوئه ورا در زمان های مختلف، شدنی است و تعجیلی برای برداشت آن وجود ندارد لذا کشاورزان با خیال راحت می توانند آن را به فروش برسانند تا جایی که این محصول اگر زمان بیشتری سر بوته باقی بماند عصاره و وزن آن افزایش می یابد و درآمد را نیز بیشتر می کند.

این کارشناس کشاورزی، آبیاری آلوئه ورا با آب سخت یا آب شور را بدون مشکل ذکر کرد و ادامه داد: بطور کلی شرایط آلوئه ورا برای کاشت و برداشت بسیار مناسب است اما نمی دانم چرا تا به حال به تولید مناسبی نرسیده ایم که به نظر می رسد بیشتر ناشی از عدم آشنایی با این محصول پر فایده است.
 


 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =