معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان فرونشست در تهران بسیار زیاد است، گفت: تهران روزی یک میلی‌متر دچار فرونشست می‌شود که عدد بسیار بزرگی است.

فرونشست تهران، روزی یک میلی‌متر

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا شهیدی اعلام کرد: میزان آبی که درون زمین فرو می‌رود با میزان آب استخراج شده متناسب نیست، همین امر باعث بروز پدیده فرونشست در همه جای کشور به‌جز استان‌های گیلان و مازندران شده است این استان ها سال های آینده دچار این مسئله می شوند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشاف معدنی کشور در ادامه گفت:  از ۶۰۶ دشت موجود در کشور بیش از ۳۰۰ دشت ممنوعه هستند، این دشت‌ها دچار وضعیت قرمز شده‌اند و مابقی نیز شرایط مناسبی ندارند.

فرونشست تهران، روزی یک میلی‌متر

شهیدی، دشت‌های استان اصفهان را یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور  عنوان کرد و گفت: میزان فرونشست در شهر اصفهان حدود ۱۶ سانتیمتر است و زبانه‌های فرونشست وارد شهر شده و قسمت‌های مرکزی و بافت تاریخی شهر را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  شرایط کشور را حاد دانست و افزود: بر اساس آمارهای موجود در اتحادیه اروپا اگر در منطقه‌ای چهار میلی‌متر فرونشست ایجاد شود آن منطقه وارد شرایط بحرانی می‌شود و وقتی ما در ایران صحبت از سانتی‌متر می‌کنیم باید متوجه شویم که دچار شرایط بسیار حادی شده‌ایم.

براساس برخی تحقیقات انجام شده، میانگین میزان فرونشست زمین در کشور بیش از ۲۵ سانتی متر است، آماری که حکایت از خطر حیات برای فلات مرکزی کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =