صندوق بین المللی پول (IMF) در گزارشی اعلام کرد کریپتویی شدن (ارز دیجیتال )‌، ثبات مالی بازارها را تهدید می کند.

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد پذیرش رسمی کریپتوها

صندوق بین المللی پول (IMF) روز ۲ اکتبر ۲۰۲۱ (۹ مهر) هشدار داد ظهور ارزهای دیجیتال در بازارهای نوظهور می تواند جرقه کریپتویی شدن اقتصادهای داخلی را شعله ور کند، کنترل دولت ها بر بازار سرمایه و ارز را تضعیف کند و ثبات مالی و اقتصادی کشورها را سست کند.

طبق آمار چینلسیس (Chainalysis)؛ بیت کوین و همقطارانش در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ از نظر قیمت و محبوبیت، رشد بسیاری داشته اند. در پی اعلام اقتصادهای نوظهور مانند ویتنام، هند و پاکستان نیز با انجام برخی اقدامات اولیه در راستای پذیرش بیت کوین به این عرصه وارد شده اند. 

از نظر تئوری، انتقال فرامرزی پول از طریق رمز ارزها سریع‌تر و آسان تر انجام می شود. طرفداران ارز دیجیتال می گویند: "توکن های دیجیتال مانند "استیبل کوین ها" می توانند به حفظ ارزش پول در زمان نوسانات قیمت یا تورم بالا کمک کنند.

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد پذیرش رسمی کریپتوها

در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور)، السالوادور به عنوان اولین کشور در دنیا اعلام کرد که بیت کوین را به صورت رسمی و قانونی می پذیرد.

 صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد: میزان و درصد واقعی و دقیق پذیرش رمزارزها توسط اقتصادهای نوظهور هم به آسانی قابل سنجش نیست.

علل پذیرش رسمی رمز ارزها 

صندوق بین المللی پول در ادامه آورده است:‌ سیاست های کلان اقتصادی غلط و سیستم ناکارآمد پرداخت از مهمترین دلایل پذیرش رمز ارزها توسط اقتصادهای نوظهور است. رؤیای درآمد کلان، سرمایه گذاران را وسوسه و تطمیع می کند.

بر اساس گزارش این صندوق، عواملی نظیر اعتبار کم بانک های مرکزی و سیستم ضعیف بانکداری داخلی که می تواند ‌موجب تقویت  "دلاریزه" شدن شود، رواج استفاده از رمزارزها را به دنبال خواهد داشت. دلاریزه شدن به معنای استفاده از ارز خارجی – در اغلب مواقع، دلار- به جای ارز رایج کشور است که بیشتر به دلیل تورم بالا یا بی ثباتی ارز آن کشور اتفاق می افتد.

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد پذیرش رسمی کریپتوها

صندوق بین المللی پول در این گزارش تأکید کرده است: "پذیرش گسترده استیبل کوین ها (توکن های دیجیتال که به منظور حفظ ثبات ارزها و استفاده در پس اندازهای ارزی و تجارت طراحی شدند) نیز می تواند با تقویت جریانات فعلی دلاریزه شدن، چالش های قابل ملاحظه ای به اقتصاد کشورها تحمیل کند.

بر اساس این گزارش، دلاریزه شدن می تواند مانع تکمیل نهایی سیاست های کارآمد پولی بانک مرکزی اقتصادهای نوپا شود. همچنین به دلیل عدم تطبیق ترازنامه های بانک ها و شرکت ها، ریسک بی ثباتی مالی افزایش می یابد.

این صندوق به دولت ها هشدار داده است که کریپتویی شدن همچنین به دلیل تسهیل فرار مالیاتی، تهدیدی برای سیاست های کلان مالی نیز محسوب می شود.

صندوق بین المللی پول به کشورهای درحال توسعه تأکید کرده است که سیاست های کلان اقتصادی خود را تقویت کنند و منافع احتمالی صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به عنوان پاسخی به افزایش قیمت کریپتوها بررسی کنند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =