ثبت‌نام وام ودیعه مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از 26 خردادماه آغاز شده و تا پایان آذرماه ادامه دارد؛ کارشناسان معتقدند اعطای این تسهیلات به مستاجران کمک بسیاری به معیشت آنان کرده و از فشار اقتصادی وارد بر خانواده‌ها می‌کاهد.

همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، برابر مصوبه ستاد ملی کرونا قرار بر این شد برای شهر تهران ۷۰ میلیون تومان و سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت) ۴۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته شود.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، دوره بازپرداخت این تسهیلات ۵ ساله اعلام و نرخ سود آن هم ۱۳ درصد تعیین شده است. البته جدای از این روش بازپرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، روش دیگری در سال ۱۳۹۹ تصویب شده بود که مورد استقبال قرار نگرفت و برابر آن قرار بود وام گیرنده اقساط را پرداخت نکند و در پایان سال به صورت یکجا، اصل و سود وام را تسویه کند.

ثبت نام متقاضیان دریافت این نوع وام که باید سرپرست خانوار یا متاهل باشند، در سامانه جامع اقدام ملی مسکن به نشانی https://tem.mrud.ir صورت می گیرد و پالایش متقاضیان هم به صورت کاملا سیستمی انجام می شود و نیاز به حضور در ادارات راه و شهرسازی نیست و افراد فقط در مرحله آخر به بانک مراجعه می کنند.

مسلما ارائه این تسهیلات در شرایط کنونی که شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی برخی اصناف هستیم، کمک بسیاری به خانواده ها برای پرداخت ودیعه مسکن می کند و از سویی، با توجه به اینکه قیمت زمین و نرخ اجاره بها در سال های اخیر رشد چند برابری داشته، ستاد ملی کرونا مصوبه دیگری مبنی بر تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها را نیز ابلاغ و اجرایی کرده بود و با اینکار تا حدی به داد مستاجران رسید. هر چند ایراداتی به نحوه اجرای مصوبه تعیین سقف اجاره بها وارد شده بود اما این ستاد با مصوبه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به خانواده ها کمک کرد.

همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن قرار است توسط دولت و از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به مستاجران اعطا شود. یکی از شروط اعطای این وام به متقاضی این است که سرپرست خانوار باید دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشد. در این مصوبه آمده است که، چنانچه متقاضی حداکثر تا دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی، نسبت به تکمیل مدارک خود و معرفی ضامنین اقدام نکند نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می شود.

ناگفته نماند که، ارائه کد رهگیری از سوی مشاوران املاک به مستاجران برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن یک تکلیف قانونی است و در قانون جهش تولید مسکن هم الزامی بودن صدور آن قید شده است.

طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تمام معاملات بخش مسکن باید در قالب صدور کد رهگیری باشد؛ سال گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا و در توافقی که با اتحادیه مشاوران املاک صورت گرفت، قرار شد با رقم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی به مستأجرانی که می ‌خواهند تسهیلات ودیعه مسکن بگیرند، از سوی مشاوران املاک کد رهگیری صادر شود.

همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

همچنین، وزارت راه و شهرسازی رایزنی هایی برای تسهیل اعطای وام ودیعه مسکن از سوی بانک ها انجام داده و امیدواریم این تسهیلات به آسانی و بدون سخت گیری بانک ها به مستاجران اعطا شود.

آمارهای ستاد ملی مقابله با کرونا حاکی از این است که در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۲۳ هزار نفر یا کمتر از ۳ درصد مستاجران کل کشور (براساس آمارها در کشور حدود ۸ میلیون خانوار یا به‌ عبارتی ۲۸ میلیون نفر مستاجر هستند) موفق به دریافت وام ودیعه مسکن شدند.

ثبت نام اعطای تسهیلات ودیعه مسکن همچنان ادامه دارد و به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، متقاضیان تا پایان آذرماه فرصت دارند در سامانه مذکور اطلاعات خود را ثبت و درخواست دریافت این نوع تسهیلات را بدهند.

همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کره اند و حدود ۳۴۰ هزار متقاضی، مدارک خود را بارگذاری و ۱۷ هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده اند.

خبرنگار: زینب چراغی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =