بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای دهک های هزینه ای در شهریورماه امسال نسبت به مرداد نیم درصد رشد یافته و شکاف تورمی بین دهک اول و دهم هزینه ای جامعه به ۷.۸ درصد رسید.

تمرکز دولت سیزدهم بر مهار افزایش تورم

به گزارش کارآفرین نیوز، سه شنبه هفته گذشته رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مهار تورم را اولویت مهم دولت سیزدهم دانست به بانک مرکزی دستور داد تا سیاست های پولی را به نحوی تنظیم کند که به مدیریت نقدینگی و همچنین کنترل نرخ تورم بیانجامد.

بر پایه این گزارش، نرخ تورم شهریورماه ۱۴۰۰ که طی روزهای اخیر از سوی مرکز آمار ایران اعلام شد حاکی از شکستن رکورد نرخ تورم در سال های اخیر و دستکم در ۵۰ ماه اخیر به میزان ۴۵.۸ درصد است.

از این رو،‌ این نکته که از سوی رییس جمهوری اعلام شده مهار تورم در اولویت برنامه های دولت است، نشان می دهد که تیم اقتصادی دولت سیزدهم به خطر ادامه روند افزایش نرخ تورم در ماه های آینده و حرکت اقتصاد ایران به سمت تورم ونزوئلایی واقف بوده و درصدد است تا در این زمینه چاره اندیشی کند.

تمرکز دولت سیزدهم بر مهار افزایش تورم

نگاهی به روند افزایش نرخ تورم نقطه ای دهک های هزینه ای در شهریورماه سال جاری نشان می دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه کل کشور در پایان شهریورماه سال جاری با افزایش نیم درصدی نسبت به مرداد به ۴۳.۷ درصد رسیده است.

همچنین میزان افزایش و فشار نرخ تورم نقطه به نقطه در دهک های اول جامعه به مراتب از دهک های برخوردار بالاتر است و میزان آسیب پذیری گروه های کمتر برخوردار به نسبت افراد دارای وضعیت مالی و درآمدی مناسب و بالا، بیشتر است.

فاصله تورمی دهک اول تا دهم  

فشار بیشتر نرخ تورم و نوسانات قیمتی در بازار بر دهک های ضعیف تر جامعه در ارقام ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نیز مشخص است به نحوی که فاصله بین نرخ تورم نقطه ای دهک اول تا دهک دهم در پایان شهریورماه امسال به ۷.۸ درصد رسیده است.

به تعبیری دیگر، بروز هیجانات قیمتی و التهاب در بازارها، به مراتب فشار بیشتری را به گروه های ضعیف تر جامعه به نسبت گروه های برخوردار وارد کرده است.

تمرکز دولت سیزدهم بر مهار افزایش تورم

در مردادماه امسال میزان شکاف نرخ تورم دهک اول تا دهک دهم جامعه به میزان ۴.۱ درصد بوده و در شهریورماه این شکاف با افزایش تقریبا بالایی به ۷.۸ درصد رسیده است.

دو دهک اول جامعه در شهریورماه امسال نرخ تورم ۴۸ و ۴۸.۴ درصدی داشتند و دهک های سوم و چهارم نیز در کانال تورم نقطه ای ۴۶ درصدی قرار گرفتند. از دهک پنجم به بعد، نرخ تورم نقطه ای با کاهش یک کانالی به ۴۰.۶ درصد در دهک دهم رسید. با این وجود باید گفت تنها در دو دهک نهم و دهم نرخ تورم نقطه ای در شهریورماه امسال کمتر از مردادماه بوده و در سایر دهک ها، نرخ تورم نقطه به نقطه افزایش یافته است.

در بخش تغییرات نرخ تورم خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات تورم نقطه به نقطه بالاتر از شاخص کل است به نحوی که نرخ تورم نقطه به نقطه در این بخش در پایان شهریورماه امسال ۶۱.۶ درصد بوده که نسبت به مردادماه، ۳.۲ درصد رشد یافته است.

تمرکز دولت سیزدهم بر مهار افزایش تورم

نکته حائز اهمیت در مورد بررسی نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها در پایان شهریورماه امسال آن است که فاصله تورمی دهک اول تا دهک تنها ۷ دهم درصد تفاوت دارد و نرخ تورم دهک ها از ۶۱.۵ تا ۶۲.۲ درصد در نوسان بوده است.

رییس جمهور و برخی مسئولان ارشد دولت سیزدهم عنوان کرده اند که دولت برای مهار نرخ تورم و کاهش فشار بر معیشت خانوار برنامه ریزی خواهد کرد.

از این رو می توان انتظار داشت که در ماه های آینده دولت بتواند با متوقف کردن روند رو به رشد نرخ تورم، در مسیر کاهش نرخ تورم گام بردارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =