کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس در فصل پاییز را پایدار عنوان کرد و گفت: انتظار داریم شاهد روندی پایدار در معاملات بازار ماه آبان و آذر باشیم و پیشنهاد ما به سهامداران، سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرو است.

 حال و هوای بورس در فصل پاییز

به گزارش کارآفرین نیوز، شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات یک شنبه ۱۱ مهر، پ با رشد ۳ هزار و ۲۱۳ واحدی در سطح یک میلیون و ۴۷۶ هزار و ۶۸۹ واحد قرار گرفت.

شاخص کل هم وزن برخلاف شاخص کل نزولی بود. این شاخص با افت  ۲ هزار و ۲۴۸ ۳۱  واحدی به سطح ۴۲۲ هزار و  ۵۷۸ واحد رسید.

نمادهای اثرگذار

نمادهای فارس، تایپکو، ومعادن، پارسان و شپدیس بیشترین اثر مثبت را بر  شاخص بورس داشتند. حال و هوای بورس در فصل پاییز

از طرفی نمادهای فملی، فولاد و شپنا نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس داشتند.  

نمادهای کیمیاتک، فسبزوار و کالا پرتراکنش ترین نماد های امروز بازار سرمایه بودند.

نرخ بهره و انتشار اوراق دو عامل اثرگذار بازارسرمایه

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه، تصمیمات احتمالی اتخاذ شده در حوزه اقتصاد کلان را مهمترین ریسک فعلی بازار بورس عنوان کرد و گفت: یکی از مسائل مدنظر و قابل‌توجه ممکن است کنترل تورم باشد اما رشد نقدینگی جزو عواملی است که کاهش تورم را با مشکل مواجه می‌کند.

 حال و هوای بورس در فصل پاییز

وی در ادامه گفت:مسائل ایجاد شده مبنی بر افزایش نرخ بهره و انتشار اوراق، روند بازار سهام را تحت تأثیر قرارداد و معاملات آن را با نوسان همراه کرد.

نصیرزاده افزایش نرخ بهره را در کوتاه مدت بر روند بازار موثر عنوان کرد و افزود: این موضوع در کنار دیگر عوامل به‌عنوان مهم‌ترین ریسک بازار تلقی می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه، ایجاد ثبات قوانین، وجود شفافیت اطلاعات و افزایش میزان عرضه اولیه در بازار  را راهکاری قرار گیری معاملات بورس بر مدار صعودی دانست. وی افزود: این اقدام در کنار فرهنگ‌سازی سهام‌داران برای سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند منجر به ایجاد رونق در معاملات بازار شود.

بازار بورس در مهر ماه

نصیرزاده با بیان اینکه طی پنج هفته آینده بازار تحت تأثیر متغیرهای بنیادی مانند گزارش شهریورماه، فصل تابستان و نیز ماه مهر شرکت‌ها است، گفت:  این موارد  جزو گزارشاتی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های سهام‌داران تأثیرگذار باشد.

 حال و هوای بورس در فصل پاییز

این کارشناس بازار سرمایه افزود:‌ تاکنون گروه پتروشیمی بهترین عملکرد را از خود نشان داده است، همچنین فولاد که در تابستان تحت تأثیر وضعیت مصرف برق بود و با کمبود تولید همراه شد در شهریورماه عقب‌ماندگی خود را جبران کرد، در کنار آنها گروه سیمان به دلیل افزایش نرخ و عرضه در بورس کالا شرایط بهتری را نسبت به سایر گروه‌ها تجربه کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =